Adet Düzensizliği Nedeni ve Tedavisi

Adet Düzensizliği Nedeni ve Tedavisi

Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?
Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Adet düzensizliğinden bahsetmeden önce normal adet kanamasından ve bu düzenin oluşması için gerekli şartlardan bahsedelim.

Normal adet kanamasının oluşumu için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Beyinden yumurtalıklara iletilen uyarımın sağlıklı bir şekilde gelmesidir.
  • Bu uyarım ardından yumurtalık etkilenerek kadın hormonu olan estrojenin salınımını yapması ve yumurtlamayı sağlaması ve ardından bir diğer önemli hormon olan progesteron hormonunun salgılanması
  • Adet kanamasının normal gerçekleşmesi için normal durumda rahim ve genital sistem bulunmalıdır.
  • Psikolojik anlamda sağlıklı olma

Fizyolojik sorunların herhangi bir sebeple etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan kanamalar düzensiz kanamalar olarak adlandırılır.

Genelde 21-35 gün süre aralığında düzenli olarak gerçekleşmekte olan ve 3-7 gün süren kanamalar normal olarak kabul edilmektedir. Bir adet döneminde ortalama kan kaybı ise 35-40 ml civarındadır. Buda günde 3-5 pet’e karşılık gelmektedir. Bununla birlikte 80 ml’nin üzerindeki kanamalar anormal olarak nitelendirilmektedir. Fakat miktar bakımından kanamanın normal olmadığını tespit etmek pekte kolay değildir. Kan kaybının değerlendirmesinde titizlik sebebiyle kişiden kişiye yorum çeşitlikleri objektif olmayı engellemiştir.

Adet Düzenini Neler Bozabilir?

Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda da ilk adet yılı içindeki kanamaları düzenli aralıklarla kendini göstermeyebilir. Bu konuda gerekli muayenelerin ardından bu durumun altında bir nedene rastlanmazsa hormonel düzen oturuncaya kadar beklenilmesi referans edilmektedir. Adetten kesilmek üzere olan hanımlarda da aynı durum yani düzensizlik gözlenir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Kanamaya üreme organlarında kaynaklanan bir neden sebep oluyorsa yani hormon düzensizliği olmadığı takdirde, tedavide nedene yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Buna örnek verecek olursak rahimde büyüm myom veya kanser rastlanırsa hastaya ameliyat işlemi uygulanmalıdır.

Menopoz dönemi süresi içerisinde görülen her çeşit kanama önemli olmaktadır ve kesinlikle ayrıntılı araştırılmalıdır. Bu amaçla vajinal ultrason, rahim içinden biyopsi alınarak patolojik inceleme işlemi veya gerektiği taktirde histereskopi yapılarak kesin tanıya varılmalıdır.

Bütün bu araştırma ardından kanamaya neden olabilecek bir hastalık saplanmamışsa, adet düzensizliğine hormonal dengesizlik neden olmaktadır. Bununla birlikte bu duruma adet düzenleyici ilaçlarla kanamanın düzene sokulması amaçlanır.

Tıbbi tedavi doğum kontrol ilaçlarının yanı sıra dengeleyici alternatif ilaçlar ile de uygulanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11