Adet Sancısı Hastalığı Teşhisi ve Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri

Adet Sancısı Hastalığı Teşhisi ve Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri

Kadınların çoğunda, adet döneminde çok ya da az ağrı gerçekleşmektedir. Bu regl sancıları, kanamanın normal seyrinde kalmasını sabitlemek için ortaya çıkan rahim sancılarını ağrı olarak hissetmesi sonucunda ortaya gelmektedir. Bu tarzda bir ağrı kadını günlük hayatında etkilemezken, hafif bir takım ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Ortalama olarak on kadından birinde bu durum ise farklıdır. Regl kanamasının başlaması ile birlikte ortaya gelen ağrı son noktada şiddetli ve kadının günlük hayatını olumsuz etkileyecek yapıdadır. Kadınları ilgilendiren hastalıklar ve doğum hastanelerinde gerçekleştirilen acil müracaatların neredeyse %10’u adet ağrısı sebebi ile olmaktadır. Ağrı genel olarak adet kanaması gelmeden 1-2 gün önce görülür, adetin ilk gününde daha da belirginleşir ve genel olarak 2.günde hafifler. Ağrı karın bölgesinin alt kısmında aralıklı olarak gelen kramp şeklindedir. Ağrının hepsi bir bölgede olabileceği gibi sırt bölgesine, bel bölgesine, kasık bölgesine ve vulvaya doğru ( Yani idrar yapılan açıklık ve vajinal olan açıklık) da yayılma gösterebilir. Ağrıya ek olarak terleme ve yorgunluk da görülebilir. Sancılı adet olma aslında normal adet olma mekanizmasının önemli bir etkeni olan uterus adı verilen (rahim) kasılmalarının adet gören kadın tarafından sancı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus adı verilen kasılmalarının amacı ise uterus iç tabakasının atılarak kendini yenilenmesi esnasında oluşan kanama oranını en az seviyede sabitlemektir. Kasılmalar sırasında uterusta bölge olarak prostaglandin ismi verilen bazı maddeler de salgılanır.

Adet Sancısı Teşhisi

Çoğunlukla adet sancısı adet olmadan tam önce 24 saat içinde kendini gösterir, adetin ortaya çıkması ile de şiddeti zaman zaman yükselir ve adet sürecinin tamamına kadar da giderek azalır. İshal olur, halsizlik olur, bulantı ortaya çıkar ve kusmalara ek olarak son derece sancılı olarak bel ağrısı ve ya baş ağrısı ile birlikte sık görülen teşhislerdir. Ağrının normalden şiddetli olması aşamasında ise bayılma dahi yaşanabilir.

Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri

Eğer kadın hastalıkları muayenesinde sorun ortaya çıkmadıysa ilk yapılacak tedavi yöntemi ağrı kesicidir. Adet kanaması ortaya çıkmadan yirmi dört kadar saat önce doktor onayına göre farklı oranlarda ilaç alınır ve ağrı devam eder ise ilaç kullanımı devam eder. Ağrı kesiciler sonuç yaratılmaması aşamasında ise ikinci yol doğum kontrol hapına başlamaktır. Adet sancısı ile yumurtlama dönemi arasında son noktada yakın bir ilişki vardır ve bu durumun doğum kontrol hapları sayesinde ortadan yok edilmesi çoğu durumda sancıları da bir yol ile kontrol altında tutar. Eğer bu aşamada da yarar görülmezse eğer ileri derecede bir inceleme yapmak gerekir. Bu sebeple şart olan ön hazırlığı devamında olan laparoskopi olarak isimlendiren uygulama ile karın boşluğu detaylı olarak incelenir. Bu durumda sonuçsuz kalır ise durum psikolojik olarak adlandırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM