Anne Sütünün Yararları ve Anne Sütünü Arttırmak

Anne Sütünün Yararları ve Anne Sütünü Arttırmak

Anne sütü, bebeğin dünya ya gelmesi ile birlikte bebeğin en büyük gereksinimlerinden birisidir. Bebek ya da beklerin beslenmesinde anne sütü yeterli görülmektedir. Bu konuda rahat olabiliriz. Annenin sütünün bebek tarafından emilmeye başlanması ile birlikte anne vücudunda prolaktin salınır. Sütün kanallar yardımıyla bebeğe ulaşmasını oksitosin adı verilen hormon gerçekleştirir. Oksitosin hormonu stres gibi olaylardan oldukça etkilenmektedir. Bu konuda annelerin üzerine düşen görev gerilmemeleri ve oldukça rahat olmalarıdır. Aksi takdirde salınımın yavaşlaması ve sütün bebeğe ulaşımındaki sorunlar meydana gelir.

Etkili emzirmede bir diğer metot ise bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesidir. Emzirmedeki pozisyon yanlışları sütün ulaşmasına engel olur ve ileriki dönemlerde sütün azalmasına neden olabilmekle birlikte annenin göğüs uçlarında yara meydana gelebilir. Bu konuda bebek hemşiresinden yardım alınabilir.

Anne Sütünün Yararları

Anne sütü arttırmada değinebileceğimiz bir diğer konu ise bebeğin her isteği zaman ve istediği süre boyunca emzirilmesidir. Bu davranış anne sütü artışında oldukça etkilidir. Bebeğin özellikle de ilk 10 gün boyunca göğüs farkı olmaksızın bebeğin istemi üzerine uzun süre emzirilmesi gerekmektedir.

10-12. günün ardından anne sütünde olgunlaşma gerçekleşir ve emzirme süresi ortalama olarak 15-12 dakika seanslar halinde gerçekleştirilmeli ve anne sütündeki yağlı kısmın bebeğin emmesine dikkat edilmelidir.

Anne sütünün bol bol emzirilmesiyle birlikte artış gerçekleşmiyor ise pompanız ile beslenme ardından 15 dakika sağma işlemi yapılması gerekmektedir. Bu sağmaların emzirme sonrası olması gerekmektedir. Çıkan süt miktarının önemi olmamakla birlikte, sağma işlemiyle birlikte göğüse ileti gönderilmiş olacak ve bu durumda sütün artışına yardım sağlayacaktır.

Bunlar ile birlikte içilen su miktarı ve annedeki beslenme, anne sütüne etki eden faktörlerdir. Annenin gün içinde ortalama olarak 2.5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Su ile birlikte 3-4 fincan rezene içilebilir veya sağlıklı olan anne sütünü arttırıcı içecekler satın alınabilir. Annenin ve bebeğin sağlığına olumsuz etkisi olmayan baklagillerin kullanılması da önerilebilir.

Konuyu toparlayacak olursak annenin kendine bebeğine inanarak emzirmesi, bol bol emzirmesi, gerektiği miktarda su tüketimi, sağlıklı beslenme gerektiği müddetçe sağma yapmanın anne sütü artışında oldukça önemli etkileri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11