Apse Nedir? Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Apse Nedir? Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Apse vücuda giren yabancı organizmaların oluşturduğu iltihap şeklinde hücrelerin dolması olayıdır. Apse oluşumu belirtilerinden bahsedecek olursak, apse oluşumuna rastlanan bölgeye dokunulduğunda ağrı, bir zaman sonra o bölgenin iltihaplanması ve kızarması görülür. Apse bölgesinde şişlik, ağrı ve sertleşme meydana gelir. İrinin oluşmaya başlaması ile birlikte apsenin oluştuğu bölge iyice kendini belli eder. Bunun üzerine belirli bir sürenin ardından apse patlayabilir ve içerisindeki irin dışarı akar. Apse oluşumunun ardından apse içerinde iltihabın patlatılarak dışarı çıkarılması iyileşmeyi beraberinde getirecektir. Fakat iltihaplanmanın oluşumu beklenmeden apsenin patlatılması durumu gereksizdir ve apsenin yayılmasına sebep olur.

Apse gelişimini önlemek amacıyla antibiyotik kullanılabilir veya o bölgedeki kan akımını arttırmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bu amaçla o bölgenin sıcak tutulması işe yarayacaktır. Apse patlamasının ardından o bölgenin kuru tutulması gerekmektedir. Böylece iyileşme daha çabuk gerçekleşecektir. Apse iki türlü olarak bilinmektedir. Bunlar soğuk apse ve sıcak apsedir. Sıcak apsede daha çok ağrı ve ateşe rastlanır. Bu apse türü vücuda giren mikroorganizmalarının etkisiyle birlikte oluşmakla birlikte kırmızı ve serttir, ağrı oluşturur.  Soğuk apseden bahsedecek olursak, bu apseler daha çok verem hastalığı ile görülmektedir. Bu apse türünde şişlik olmakla birlikte ağrıya rastlanmaz. İçinde irin yoktur ve içerisi harap olmuş bir doku görünümündedir.

Apselerin tedavi edilmemesi halinde burada üreyen mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bunun yanı sıra damarlara yayılması halinde kanamalara sebep olabilir. Bu sebeple apsenin küçük veya büyük olmasına takılmadan doktora başvurmalı ve tedavi olmalıyız.

Apse Tedavisi

Apse Nedir? Nasıl tedavi edilir?
Apse Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Tedavi aşamasında irinin içi boşaltılır ve doktorun tavsiyene bağlı olarak antibiyotik kullanımına başlanır. Bununla birlikte doktorumuzun önerileri ve tavsiyelerinin dikkatle uygulaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM