Astım Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Astım Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Astım hastalığının esas olarak sebebi bilinmemekle beraber bir solunum yolu hastalığı olduğu bilinmektedir. Bronşit ve zatüriyenin tetiklediği bilinen bu hastalık alerjik reaksiyonlardan da kaynaklanmaktadır. Bahar dönemlerinde polen fazlalığından, sigara kullanımı, kötü ve kirli hava şartlarının da tetiklemesi ile bu hastalığı yaşayan kişilerin bu durumlarda kendini koruma altına almalıdır. Bu hastalığa yakalanan hastaların ileri düzeyde nefes darlığı çektiği göz önünde bulundurulmalı ve sigara gibi zarar içeren ortamın hava şartlarını kötü etkileyecek yerlerden uzak durmalıdırlar.

Astım Nedir ?

Doktor Tavsiyelerine Önem Verilmelidir

Uzman doktor tarafından astım teşhisi konan kişini tedavisi doktorun belirlediği tedavi yöntemi olmalı ve uzman doktorun tavsiyeleri harfi harfine uygulanmalıdır. Tedavi süreci hastadan hastaya farklılık gösterir. Yapılan tahlil ve tetkiklerle uzman doktorun vereceği karar ve tedavi doğrultusunda hasta daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Nefes darlığının sıkça yaşandığı bu hastalık çok zor koşulları olsa da uzman doktorun tedavisi ile rahatlayacağınız kesindir. Eğer tedavi altında olduğunuz halde ani bir kriz durumu söz konusu olursa en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız. Astım tedavisinde başlıca izlenecek olan yolların başında; hava yollarını genişletmek ve iltihap gidermektir.

Tedavi Süreci Kesinlikle Atlanmamalıdır

Genellikle akciğerlerin de iltihaplanması sonucu da ortaya çıkan bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir. Tedavi görmeyen hastanın sağlık sorunlarının artacağı gibi sosyal hayatında da çok büyük sıkıntılar yaşayacaktır. Uzun dönem tedavi görmeyen hastaların tedaviye başladıkları dönemde daha zorlu yolların hastaları beklediği kaçınılmaz bir gerçektir. Sadece çevresel etkenlerden dolayı olmayan genetik etkilerinde ortaya çıkardığı bu hastalık enfeksiyon içerikli bir hastalık olmadığı için bulaşıcı değildir. Özellikle bahar aylarında çok fazla sorun yaşayan hastaların bu dönemlerde dışarı çıktıkları zaman ağız maskesi kullanmaları uzmanlar tarafından sıkça dile getirilip önerilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11