Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır ?

Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır ?

Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş çıkması durumunda ateş düşürmek için yapılması gerekenler farklılık arz etmektedir. Bu sebeple doğru bildiğiniz yanlışları uygulamak ateşi düşürmek yerine daha da artırabilir. İşte bu sebeple sizlere yazımızda çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı ateş düşürmenin yollarını aktaracağız.

Çocuklarda Ateş Düşürme

Eğer bir ateş durumundan şüphe ediliyorsa bu durumda ilk olarak koltuk altı, dil altı, kulak gibi noktalardan ateş ölçümü yapılması gerekmektedir. Ardından da 20 dakikalık aralıklar ile kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ateşin düşürülmesi için ise kesinlikle soğuk uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu kapsamda bazı kimseler buz, soğuk su, kolonya, buz torbası gibi uygulamalara girişmektedirler. Ancak bu durumda çok tehlikelidir. Zira vücudun ısısı ani bir şekilde düşürülmekte ve ardından da ateş ani bir şekilde fırlamaktadır. Bu durumda en mantıklı olarak vücudun ılık bezle silinmesidir. Bunu yaparken de vücudun tamamen çıplak hale getirilmesi ve üzerine sadece ince bir örtünün örtülmesi yeterlidir. Aralıklarla sıcaklık ölçülerek sıcaklığın 39 derecenin altına inmesi sağlanmalıdır. Bu süreç içerisinde çocuklara yönelik olan ateş düşürücü şurup kullanılması da oldukça önemlidir. Bu müdahalelere rağmen ateş düşmez ise bu durumda doktora başvurmak hayati önem taşımaktadır.

Yetişkinlerde Ateş Düşürme

 

Yetişkin ve Çocuklarda Ateş Düşürme

Yetişkinlerde ateş düşürme işlemleri çocuklara nazaran daha kolay olmaktadır. zira vücut dirençlerinin daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Ancak yine de kolonya, soğuk su vb. uygulamalar yapmaktan kaçınmak gerekmektedir. Bu kapsamda kişinin üzerindeki kalın kıyafetleri çıkarması gerekmektedir. Yüksek ateş nedeniyle titreme olsa dahi kişinin üzerindekiler çıkarılmalı ve bir yorgan veyahut da battaniye gibi sıcak tutacak yerlerin altına girilmemesi gerekir. Ardından da ateşi düşürmek için vücudun ılık su ile ıslatılmış bir bezle silinmesi gerekmektedir. Eğer bu uygulama ile yeteri kadar sonuç alınamamış ise bu durumda kişi vücut sıcaklığına ayarlanmış bir ılık su ile duş alabilir. Bu suyun çok sıcak veya çok soğuk olmaması gerektiği unutulmalıdır. Bununla birlikte eğer yine de yetişkinlerde ateş düşürme mümkün olmaz ise yapılması gereken ateş düşürücü hap kullanmak veya doktora gitmek olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11