Basur Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Nedir? Tedavisi Nasıl olur?
Basur Nedir? Tedavisi Nasıl olur?

Tedavisi en zor olan hastalıklardan olan basur, insana oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bu yüzden basura yakalanmamak gerekir. Basur tedavi edilse de tekrar çıkabilir. Bu yüzden maddi açıdan sürekli insanı yorar. Basur, anüsün içinde yer alan toplardamarın basınçtan dolayı büyümesidir. Bu damar makat dışına çıkarak kişiye rahatsızlık verir. Fazla büyüdüğü için ve sürekli sürtünmeden dolayı sık sık kanarlar. Genellikle 50 yaşından sonra çıkar ama genç insanlarda da görülebilmektedir. Basurun oluşumu birçok sebepten olabilir. Özellikle lifli yiyeceklerden uzak durmak, makat arasını yoran sporlar yapmak, tümör gibi nedenler basura sebep olmaktadır.

Basurların iki çeşidi vardır. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılı. İç basur toplardamarın dışa doğru sarkması neticesinde olur. Sürekli kanar ve kişiyi zor durumda bırakır. Dış basur ise genellikle iç basurla birlikte görülür. Makat’ın kapanmasını sağlayan kasların altındaki toplardamarın genişlemesi sonucunda oluşur. En belirgin basur da bu basur tipidir.

Tanı ve Tedavisi

Basurun tanısı çok basit bir şekilde konulur. Zaten basur, kendini er ya da geç fark ettirecektir. Eğer sürekli kanamanız var ise muhakkak cerrahi muayene olmanız gerekir. Ancak bu tedavi sonrasında bile hastalık tekrardan oluşabilir. O yüzden tedavi sonrasında dikkatli davranmak gerekir. Basurlar 4 dereceye kadar sınıflandırılır. 1.derece basurlar kanamalı ve hafif ağrılıdır. En kötü basur 4.derecedir ve ağrı çok fazladır. Eğer şiddetli ağrınız oluşuyorsa muhakkak zaman kaybetmeden uzman bir hekime gidilmeli çünkü bu basur aynı zamanda kanserin de habercisi olabilir.

Sağlığınızı daha fazla tehlikeye sokmamak için zaman kaybetmeden uzman bir hekime görünüp kanser taramasının gerekli olup olmadığını söylemelisiniz. Aksi takdirde bu ağrıyı göz ardı edip doktora gitmezseniz her şey için geç olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM