Behçet Hastalığı Nedir ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Nedir ve Tedavisi

İlk olarak 1937 yılından hastalığa ismini veren Türk Doktor Hulusi Behçet tarafından tanımlanan Behçet hastalığı, vücudun kimi bölümlerinde iltihaplanmayla birlikte kendini gösteren süreğen ve tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Vücudun tüm bölgelerinde de etkisini gösterebilen Behçet Hastalığı genellikle kasık bölgesinde aft adı verilen yaralar olmak üzere eklemler, göz, kalp damarları, beyinde tekrar eden iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Behçet hastalığı ataklar halinde ve farklı organlarda görülen ve bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalıktır.

Behçet hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Daha çok 20-40 yaşlar arasındaki bireylerde görülebilen Behçet hastalığı Akdeniz, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde daha sık görülür. Özellikle kendi ülkemizde ortalama her 300 kişiden birinde bu hastalığa rastlanmakta. Bununla birlikte hastalığın erkeklerde görülme sıklığı kadınlara nazaran daha fazladır. Behçet hastalığına ipek yolu üzerindeki ülkelerinde daha fazla rastlanıldığı için ipek yolu hastalığı adıyla da anılmaktadır.

Behçet Hastalığı Nedenleri

Nedeni ya da nedenleri bilinmeyen Behçet hastalığı elde edilen bilgilere göre bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin ortaya çıkmasından kaynaklanmakta. Bahsetmiş olduğumuz kalıtsal faktörler içerisindeki bazı genleri taşımanın bu hastalığa eğilimi arttırdığı düşünülmektedir. Bununla birlikte ağız bölgesine yerleşen kimi mikroplarla, uçuk virüsünün Behçet hastalığında etkili olduğundan şüphelenilmektedir. Bu mikropların iltihaba sebebiyet vermesi dolayısıyla hastalığın belirtilerinin görülmesine neden olmaktadır. Fakat günümüzde bu faktörler kesin olarak ispatlanmış değil.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığını taşıyan her bireyde aynı belirtiler gözlenmeyebilir. Şiddeti veya belirtileri hastalarda farklılık gösteren Behçet hastalığında kimi şikayetler, hastalığın tanısında belirleyici olmaktadır.

Ağızda yaraların meydana gelmesi hastaların çok büyük kısmında gözlenmektedir. Hastalığın ilk belirtisi bu şekildedir ve diğer bulgulardan önce kendini gösterir. Tekrarlama zamanı farklıdır ve iyileştiğinde iz meydana gelmez. Bu yaralar aft yaraları olarak adlandırılır.

Genital bölgede de yaralar meydana gelir. Sivilce şeklinde kendini gösteren kırmızı yaralar zamanla daha kötü bir hal alır. Ağız yaralarından farklı olarak iyileşmenin ardından iz meydana gelir.

Behçet hastalığı gözdeki damarın iltihaplanmasına sebep olur. Bu durum hastaların yarısında gözlenmektedir. Gözde kanlanma, bulanık görme ve hatta görme kaybı kendini gösterir. Bu duruma her iki gözde birden rastlanabilir.

Bunların yanı sıra deride yaralanmalar görülür. Bu yaralar kasık bölgesinde, yüz ve sırt bölgesinde iltihaplı, kırmızı ve sert halde bulunur. Bacaklarda görülen yaralar ise daha koyudur ve iyileşme sonrası koyu bir iz kalır.

Behçet hastalığı eklemlerde ağrı ve iltihaba sebebiyet vermektedir. Diz, ayak ve el bileğinde, dirsekte şişlik gözlenir.

Kan damarlarında iltihap oluşur. Bu durumun beyin damarlarında gözlenmesi halinde şiddetli baş ağrıları meydana gelir. İltihap sonucu tıkanan damarda kanama meydana gelebilir. Bu tehlikeli bir durumdur. Bacaklarda gözlenen tıkanıklık sonucunda da şişlik ve ağrı meydana gelir. Akciğer ve böbrekte görülen iltihaplanmalar sonucunda ciddi sağlık sorunları oluşur.

Behçet Hastalığı Tanısı

Behçet hastalığının tanısında “paterji” adı verilen bir test uygulanır. Deri altına bir madde enjekte edilmesinin ardından 2 gün içinde iltihaplanmanın oluşup oluşmadığına bakılır. Testin pozitif çıkması tanı koymada yardımcıdır. Bu testin pozitif çıkması tanının kesin olarak koyulduğu anlamına gelmez. Bundan başka tanı yöntemi yoktur. Hastanın şikayetleri ve gözlenen belirtiler tanının konmasında belirleyici olan faktörlerdir. Fakat diğer hastalıkların olmadığına emin olmak amacıyla kan testleri yapılır. Kimi durumlarda testler normaldir fakat hastadaki gözlenen bulgular şiddetlidir.

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı

Behçet hastalığının tedavisinde hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Tedavi hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Tedavi şekli belirtilerin bulunduğu organa göre farklılık gösterir.

Bulguları ortadan kaldırmak amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. Kolsişin, kortikosteroid ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması iltihapların çoğalmasını engelleyicidir. Bu ilaçlar yardımıyla belirtilerin tekrarlanmaması sağlanır.

Tedavisi uzun olan bu hastalığın bulunduğu bireyler düzenli olarak kan tetkikleri, göz muayenesi yaptırmalıdır. Bununla birlikte hastalığa neden olan durumlar araştırılabilir ve tedavi bunların göz önüne alınmasıyla şekillenir.

Behçet hastalığı düzenli ilaç kullanımı ile birlikte kontrol altına alınabilmektedir. Fakat tedavi kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Behçet Hastalığı Tedavisi İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı ?

Behçet hastalığının takip ve tedavisinde romatoloji, cildiye, göz ve nöroloji dallarının beraber değerlendirmesi gerekir. Fakat ilk olarak hastanelerin romatoloji bölümüne başvurulmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11