Bel Ağrısı Neden Olur ? Tedavisi

Bel Ağrısı Neden Olur ? Tedavisi

Bel ağrısı, dünya genelinde baş ağrısının sonrasında gelen en yaygın ağrı tiplerindendir. Bel Ağrısı kişinin yaşam kalitesini düşürmekle birlikte çeşitli anormal durumlar için işaretçi olabilmektedir.Bel ağrısı denildiğinde aklımıza ilk olarak bel fıtığı gelse de bu durum başka sebeplerden dolayı da kendisini gösterebilmektedir. Bel zorlanmaları ve duruş bozuklukları; belin kas, bağ ve eklemlerine hasar vermesi sonucunda bel ağrısına sebep olur. Bel ağrılarının aktivite içerisindeyken artması ve istirahat sürecinde hafiflemesi sıkça rastlanılan bir durumdur. Bel ağrısındaki şiddet, önel eğilme, uzun süreli ayakta bulunma ve yürüme gibi çeşitli günlük aktivitelerle birlikte artış gösterebilir.

Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nedir?
Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı pek çok durumdan dolayı oluşabilir. Tüberküloz, brusella gibi hastalıklar, kemik erimesi, kireçlenme, başka yerden yayılmış olan veya omurganın kendisinin sebep olduğu kanserler bel ağrısına sebep olan hastalıklar arasında sıklıkla görülmektedir. Kimi bel ağrıları ise mide, karaciğer, böbrek gibi organlarda meydana gelen hastalıkların bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel hastalıklarda psikolojik olabilmektedir. Bunların yanında bel fıtığı, kemik sorunları, travmatik sebepler gibi bir çok durum bel ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısının tedavisi, bel ağrısına sebep olan duruma, ağrının şiddetine, bireyin yaşı gibi durumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bel ağrısı tedavisinde uzman kontrolünde çeşitli basit ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılabilmektedir. Donanımlı sağlık kuruluşlarında fizik tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir. Bunların yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersizler tedavi amaçlı kullanılan yöntemlerdendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM