Brokolinin Faydaları Nelerdir ?

Brokolinin Faydaları Nelerdir ?

Brokoli, dünya üzerinde en çok sevilen sebzeler arasında yer almasa da en faydalı bitkiler arasında yer alacağı kesin. Brokoli üzerine yapılan çalışmalarda, brokolinin 300’den fazla faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Genel olarak bakacak olursak brokolinin faydaları 3 temel de ön plana çıkıyor.

1- Brokoli vücudun hücre yapısının korunmasını sağlıyor. Buna bağlı olarak brokoli birkaç kanser çeşidine karşı değil, bütün kanser çeşitlerine karşı koruma sağlıyor.

2- Brokoli içerisindeki antioksidan maddeler, vücutta biriken toksin maddeleri dışarı atarak vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır.

3- Brokoli kronik iltihaplanmayı önleyerek hastalıkların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Brokoli yemenin faydaları nelerdir?
Brokoli yemenin faydaları nelerdir?

Brokoli, kalp ve damar sağlığı üzerine en yararlı bitkilerden bir tanesidir. Bunun nedeni ise brokolinin kolesterolü düşürücü özelliğinin bulunmasıdır. Kolesterol şikayeti olanlar özellikle haşlanmış brokoli tüketerek kolesterolün önüne geçebilir. Brokoli normal seviyedeki kolesterole faydalı olabileceği gibi, yüksek kolesterolü düşürmek için yetersiz kalmaktadır.

Bununla birlikte içerisinde bulunan yüksek miktardaki lif seviyesi sayesinde brokoli sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre 100 gram brokolinin günlük lif ihtiyacının %10’unu karşıladığı ortaya çıkmıştır.

Toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan ve bu sayede vücudu temizleyen brokoli, karaciğer enzimlerinin çalışmasını düzenleyerek karaciğer detoksu yapmaktadır. Bu özelliği sayesinde çoğu detoks listesinde de brokolinin adı geçmektedir.

Vitaminlerin vücutta depolanmadığını herkes bilir. Bu yüzden vitamin ve minerallerin günlük olarak vücuda alınması gerekir. Brokoli, en büyük kaynağı Güneş olan D vitaminini içerisinde bol miktarda içerir ve düzenli brokoli tüketiminde vücutta D vitamini depolanmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11