Burun Neden Tıkanır ve Nasıl Geçer ?

Burun Neden Tıkanır ve Nasıl Geçer ?

Burun tıkanıklığı genel olarak uzun ve kısa süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli olanlar genellikle başka bir hastalığın etkisi olarak görülmektedir. Örnek olarak verecek olursak alerji, sinüzit, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların bir sonucu olarak burunda tıkanıklıklar ve genizde akıntılar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ana hastalığın geçmesi için gösterilen çabalar burun tıkanıklığının da geçmesini sağlayacaktır. Öyle ki bu kapsamda sağlığınıza ciddi derecede dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde solunum yolları ile alakalı olarak yan etkiler ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilecektir.

Burun tıkanıklığı tedavisi
Burun Tıkanıklığı ve baş ağrısı resmi

Uzun Süreli  Burun Tıkanıklıkları

Yukarıda saymış olduğumuz örneklerin dışında uzun süreli tıkanıklıklar da mevcuttur. Bu tıkanıklarda ise genellikle solunum yollarını tıkayan birtakım unsurlar bulunmaktadır. Örnek olarak verecek olursak burunda olan etlerin aşırı büyümesi veya burun eğriliği solunumu zorlaştırmaktadır. Bu durumda da yeteri kadar oksijen almak mümkün olmamaktadır.

İşte bu sebeple de geceleri ağız açık bir şekilde uyumak söz konusu olabilmekte ve ciğerlere giden hava miktarı düşmektedir. Bu ise organların sağlıklı bir şekilde çalışmalarının önünde bir engel olarak durmaktadır.

Kalp Hastalıklarına Neden Olabilir

Burun tıkanıklıkları ileri boyutlara ulaşır ise bu durumda kalp hastalıklarına neden olma ihtimali artmaktadır. İşte bu sebeple mesele büyümeden olaya müdahale etmek son derece büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilk olarak tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. Eğer burun tıkanıklığının nedeni geçici hastalıklar ise bu durumda yapılması gereken hastalıkların geçmesini sağlamaktır.

Ancak daha köklü bir rahatsızlık söz konusu ise bu durumda yapılması gereken genelde ameliyat olmaktadır. İşte bu durumda işin uzmanı olan bir doktora başvurarak sorunun giderilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle çok daha etkin çözümler üretmek ve bir ömür boyu bu rahatsızlığı yaşamamak söz konusu olacaktır.

Eğer sizler de uykunuzdan bir şey anlamıyor ve yorgun kalkıyorsanız ya da çok horluyorsanız bu sorunların üzerine giderek çözüm aramalısınız. Bu sizin kendi sağlığınız için son derece önemlidir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11