Çift Görme (Diplopi) Hakkında Bilgiler

Çift Görme (Diplopi) Hakkında Bilgiler

Çift görme sorunu paralel olması gerekmekte olan görme aksının bozulmasıyla meydana gelir. Görme aksındaki kaymanın sonucunda ise şaşılık meydan gelir. Bu olayda hasta, tek gözüyle baktığı zaman tek gördüğü fakat her iki gözle bakındığında objelerin retinaya farklı açılarla düşmesi sonucunda çift görür. Çift görme göz kaslarında, göz kaslarına giden sinirlerde yada beyinde meydana gelen bir hastalık sonucu oluşabilmektedir.

Çift Görme (Diplopi) ‘ de Teşhis

Çift görme olan hastalarda beyin MR görüntülenmesi sıkça görülen değerlendirme yöntemidir. Bu MR bazı durumda ilaçlı olarak yapılmalıdır. Bu durumda herhangi bir kanıya varılmadığında tiroid testleri, EMG, tek lif EMG, kas enzimleri kontrol, MR venografi incelemelerine de başvurulabilir. Nedenin açığa çıkmadığı durumlarda bel suyu incelemesi de yapılabilir. Bu incelemeyle beraber kafa içi basıncının ölçülmesi, bel suyunda bulunan hücre sayısı ve protoin miktarı faklı durumlar hakkında ipuçları verebilmektedir.

Çift Görmenin Tedavisi Nasıldır?

Çift Görme (Diplopi) Tedavisi
Çift Görme (Diplopi) Tedavisi

Çift görme hastalığının tedavisinde bu duruma sebep olan hastalıklar belirleyici olmaktadır. Amaç öncelik olarak bu duruma neden olan hastalığı tedavi etmektir. Çift görmeye neden olan hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte bu durum genellikle ortadan kalkar. Düzelmemesi durumunda ise özel gözlükler, tek gözü kapama, göz kaslarına botox enjeksiyonu ya da cerrahi gibi alternatifler denenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11