Diş Kanal Tedavisi Hakkında Bilgi

Diş Kanal Tedavisi Hakkında Bilgi

Diş kökünde toplum içerisinde dişin siniri olarak anılan, dişi besleyen damar-sinir paketi bulunmaktadır. Tedavi edilmeyen çürüklerin sebep olduğu bu dokunun hasarlanması ve iltihaplanması durumunda doku uzaklaştırılır, kök kanalları şekillendirilir, temizlenir ve bunlarla birlikte kanal dolgu maddeleri yardımıyla doldurulur bu işleme Kanal Tedavisi adı verilir. Kimi durumlarda kanal tedavisinin lazer destekli tedavilerle yapılması başarıyı arttırmaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi İle İlgili Merak Edilenler

Kanal tedavisi işlemi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi dişin uyuşturulması ile yapılan bir işlem olduğundan ağrılı bir işlem değildir. Bununla beraber bazı durumlarda (çok ağrılı ya da enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu) gelişmiş uyuşturma yöntemleri kullanılarak diş uyuşturulabilmektedir.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi dişin durumuna bağlı olarak bir ya da iki seansta yapılabilmektedir. Enfekte olmuş bir diş için enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığına emin olmak amacıyla birkaç seans ön görülebilmektedir. Genel olarak kanal tedavisi süresi tek seanstır.

Kanal tedavisi yapılan diş ağrır mı?

Kanal tedavisi esnasında dişin sinirleri alınmaktadır, bu sebeple kanal tedavili diş dış uyaranlara karşı etki görmemektedir. Tedavi sonrasında birkaç hafta süreyle küçük ağrılar, çiğnemede hassasiyet gözlenebilir. Vücudun her dokusunda da olduğu gibi dişin de iyileşme için belli bir süreye ihtiyacı vardır.

Kanal Tedavisi Ağrı Geçmiyor Ne Yapmalıyım?

Aradan beli bir zaman geçmesinin ardından ağrılarınız hala devam ediyorsa kanal dolgusu eksik veya yetersiz yapılmış olabilir. Bu durumda kanal dolgusu sökülür, kök kanallar temizlenerek yeni dolgu yapılır. Eğer bu şekilde de bir sonuca ulaşılamamışsa “kök ucu rezeksiyonu” adı verilen cerrahi yöntem uygulanarak dişin tedavisi gerçekleşir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11