Diyabet (Şeker) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet (Şeker) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde diyabet hastalığı çok yaygındır ve yazık ki sürekli bir artış göstermektedir. İnsanlarımız şekeri çok sevdikleri için ve spor yapmadıkları için diyabet hastalığına yakalanmaktadırlar.Bu hastalığa yakalananlar vücutlarına sürekli iğne yaptırırlar. Eğer iğne korkunuz varsa kesinlikle diyabet hastalığına yakalanmamanız gerekir.

Diyabet Tedavisi

İnsülin iğneleri genellikle büyük ve kalın olmaktadır. Eğer insülin bağımlısı bir hasta iseniz sürekli insülin iğnesi vurulmalısınız. Eğer insüline bağımlı hasta değilseniz sadece ilaç almanız yeterlidir. Tabi egzersizle bunu kontrol altına da alabilirsiniz. Düzenli beslenme ve olabildiğince şekerden uzak durarak tedavi olabilirsiniz. Tabi her gün spor yapmanız tedavi sürecinizi hızlandıracaktır. Bilindiği üzere spor tüm hastalıkların düşmanıdır. Dünyada kimse spordan olayı hastalanmamıştır. Sadece bilinçsiz spor yaparsanız bunun sonucu kötü olmaktadır. Her gün bol bol su içip bol bol spor yapmalısınız. En güzel spor açık havada yürüyüştür. Hem kalp ritminiz düzene girecek hem de kanınızdaki glikoz seviyesi normal seviyesinde olacaktır. Ayrıca bazı ilaçları da alarak glikoz düzeyinizi çok kolay bir şekilde normal seviyede tutabilirsiniz. Bazı aletlerle günde birkaç kez kanınızdaki glikoz miktarını öğrenebilirsiniz. Bu test sonuçlarına göre kendinize müdahalede bulunabilirsiniz. Aynı zamanda perhiz ile glikoz seviyenizi normal seviyede tutabilirsiniz.

Doktorlar sizden yemeklerinizin miktarını, sıklığını ve içeriğini ortaya koyacak plan ortaya koyarlar. Bu plana uyduğunuz takdirde glikoz seviyeniz sürekli kontrol altında tutulur. Tabi fazla kilolu iseniz sürekli spor yapmanız şarttır. Aynı zamanda sporla beraber yağdan, şekerden ve karbonhidrattan uzak durmalısınız. Bol proteinli yiyecekleri tercih edip kilonuzu kontrol altına almalısınız. Elinizden geldiğince alkolden uzak durun ve hatta alkol kullanmayı bırakın. Alkol birçok hastalığı tetiklemektedir. Yazın sahil kıyısında iseniz bol bol yüzün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11