Dünyada ve Türkiye’de En Sık Görülen Hastalıklar

Dünyada ve Türkiye’de En Sık Görülen Hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre dünyada en sık görülen hastalıklar genellikle solunum yolu rahatsızlıkları, ishal, AIDS ve psikolojik rahatsızlıklardır. Sağlık, her insan için çok önemli bir değer olmakla birlikte çeşitli nedenlere bağlı olarak her canlının sağlığı zaman zaman bozulabilmektedir. Bu nedenler ise pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Çevreye göre, bölgeye göre, yaşa göre, cinsiyete göre, mesleğe göre ve mevsimlere göre değişen oranda sık görülen rahatsızlıklar vardır. Irk ve millet ayrımı olmadan tüm dünya genelinde bu korelasyon böyledir.

 

Ülkelere göre en sık görünen hastalıklar

Ülkelere Göre En Sık Görülen Hastalıklar

Tüm dünyada hızla artan şehirleşmenin beraberinde getirdiği stres, trafik, doğadan uzaklaşma, sağlıksız beslenme, iş hayatının zorlaşması, yaşam kalitesinin düşüklüğü ile adaletsiz gelir dağılımı gibi konular nedeniyle insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı her geçen gün daha da bozulmaktadır. Araştırmalara göre her yıl kadınların yüzde 10’unu, erkeklerin ise yüzde 5’i ağır depresyona girmektedir. Türkiye’de ise kadınlar yüzde 24, erkekler ise yüzde 3 oranla psikolojik rahatsızlara yakalanmaktadır. İngiltere gibi soğuk mevsim ülkelerinde depresyona girenlerin sayısının gittikçe arttığı tespit edilirken Amerika’da da depresyon hastası ve kullanılan ilaçların sayısı büyük bir artıştadır.

En çok görünen hastalıklar konusunda ülkelerden ülkeye çok farklı bir değişkenlik olduğunu düşündüğümüzde Avrupa ile Afrika arasındaki görülen hastalıkların değiştiğini de görmekteyiz. Örneğin; Afrika kıtasında sağlıksız yaşam şartları ve düşük gelirli bir yaşam standartının olması nedeniyle bulaşıcı hastalıklar daha çok görülmektedir. Bunların başında öncelikle cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS yer alırken daha sonra verem, sıtma, kalp hastalıkları, kanser ve tifo gibi hastalıklar gelmektedir.

Asya kıtasında ise özellikle Çin’de sanayileşmenin getirmiş olduğu çevre kirliliği ve yoğun iş hayatı gibi şartlar nedeniyle solunum yolu rahatsızlıkları ile karaciğer ve mide kanseri çok fazla yaygınken Tayland ve Singapur’da ise cinsel yolla bulaşan AIDS ve HIV virüsü hastalıkları çok fazla görülmektedir.

Amerika kıtasında en sık görülen hastalıklar, sağlıksız ve dengesiz beslenmenin, kötü alışkanlıkların yaygınlığı ve stresin tetiklediği türdeki hastalıklardan oluşmaktadır. Öncelikle obezite, solunum yolu rahatsızlıkları, gırtlak ve akciğer kanseri, kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon ve siroz bunlardan başlıcalarıdır. Eklem rahatsızlıkları da bu tabloya eşlik eden bir başka hastalık olarak kayıtlarda yer almaktadır.

En sık görülen hastalıklardan bir tanesi obezitedir.

Ülkemizde En Sık Görülen Rahatsızlar

Türkiye’de en sık görülen hastalıklar bölgeden bölgeye ve yaşa göre çok farklı değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de yapılan araştırmalarda 15 yaş ve üstü obez bireylerin oranı dikkat çekmektedir. Kadınların % 30’unun obez ve obez öncesi bir tabloda olduğu görülürken erkeklerde ise %39’luk bir kesimde obezite teşhis edilmiştir.

Ülkemizdeki çocuklarda en çok görülen hastalık türleri ise öncelikle üst solunum yolu enfeksiyonları olarak bilinmektedir. Ayrıca ishal, ağız ve diş sağlığı hastalıkları ile idrar yolları enfeksiyonları dikkat çeken hastalıklardandır. Ancak teknolojinin gelişmesi ve kullanım oranının çok küçük yaşlara düşmesi ile birlikte göz hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıklar da hızla artış gösteren bir orandadır.

Ülkemizde genel olarak en çok görülen hatalık tür bakımından çevresel faktörler ve sağlıksız beslenme gibi nedenler ile çok hızlı artış içerisindedir. Kadınlarda en çok görülen hastalıklardan olan meme kanseri ve rahim kanseri öldürücü boyutlarda olurken obezite, hipertansiyon, depresyon diyabet, eklem sorunları ve solunum yolu rahatsızlıkları çokça görülmektedir. Erkeklerde ise akciğer kanseri, mide kanseri ve prostat kanseri tehlikeli ve ölümcül olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Erkeklerde ayrıca solunum yolu rahatsızlıkları, obezite, diyabet, hipertansiyon, psikolojik rahatsızlar, kalp hastalıkları, eklem sorunları ile ağız ve diş sağlığı hastalıkları çok fazla şekilde görülmektedir.

Özetle, değişen iş ve yaşam şartlarına bağlı olarak ülkemizde ve tüm dünyada hem kadın hem de erkeklerde ciddi şekilde artarak çok fazla görülen hastalıklar arasında psikolojik rahatsızlar ve kanser türleri dikkat çekmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM