Düşük Sperm Sayısı Sağlık Sorunu Olabilir

Düşük Sperm Sayısı Sağlık Sorunu Olabilir

İtalya’da yapılan bir sağlık araştırmasında sperm sayısının normale göre düşük olan erkekler de ileri zamanlar da sağlık sorunlarının oluşmasında ve hastalıklara yakalanma olasılığının daha yüksek ihtimalde yüksek olduğu görüldü.

İtalya’da 5 bin 177 erkek üzerinden yola çıkarak yapılan araştırmaya göre düşük sperm sayısının bulunma sebebinin, vücutta aşırı derece de yağ, yüksek tansiyon ve kötü kolesterole sahip olunması, olasılığının yüzde 20’den daha fazla olduğu ortaya kondu. Özellikle de bu erkekler de düşük derece de testosteron hormonunun olması yüksek bir olasılık. Araştırmacılar düşük sperm sayısı olan erkeklerin diğer sağlık sorunları için teste gidip kendilerine baktırmasını öneriyor.

İtalya’da yapılan bu araştırmayla birlikte kısır çiftleri inceleyen bilim insanları erkeklerde oluşan sperm kalitesinin erkeklerin genelinde sperm göstergesi olup olmadığını inceledi.

Yapılan araştırmaların sonunda düşük sperm bulunan erkeklerde ortak özellik bakımından metabolik belirtilerin olduğu belirtildi. Bu bulgular arasında ise daha büyük bedenden dolayı kitle endexi, yüksek tansiyon şeker hastalığı bulgusu, kalp hastalıkları ve kalp krizi tehlikesi yer aldı.

Yapılan araştırmanın devamın da erkeklerin diğer erkeklere oran ile 12 kat daha az testosteron hormonu salgıladığı görüldü. Erkek vücudunda ki kas kitlesini ve kemik yoğunluğu azaltarak osteoporoza neden olabiliyor.

Yapılan araştırmayı başlatan ve yürüten doktor Alberto Ferlin, “Kısır olan erkeklerin hayat kalitelerini etkileyen ya da hayatlarını engelleyen sağlık sorunlarına sahip olmaları daha büyük bir ihtimal. Kısırlık değerlendirilmesi sağlık sorunlarının önlenmesi için eşsiz bir fırsat” olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM