Egzama Nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemi

Egzama Nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemi

 

Egzama
Egzama

Egzama deride kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu kabarcıkların oluşması ve şişme gibi belirtilerle kendini gösteren, daha çok psikomatik kökene sahip olan deri hastalığıdır. Bebekten yaşlılara kadar her yaştan insanı etkileyebilen egzama kronik, kuru veya yaş gibi farklı türlere sahiptir.  Tehlike arz etmeyen bu cilt hastalığı estetik açıdan hastayı rahatsız edebilmektedir.

Aynı zamanda hasta derisinde kuruma ve kaşınma gibi durumlar yaşanmasına sebebiyet verdiği için hastalar bu durumdan hoşnut değildir. Egzama vücudun her bölümünde çıkabilmekte olup, yüz, kollar ve bacaklar gibi açıkta kalan bölgelerde görülebilir. Gerek tıbbi gerek bitkisel tedavi ile birlikte bu deri hastalığında olumlu sonuçlar alınabilmekte.

Papatya

Papatya kremi egzama tedavisinde büyük etki göstermekte olup, hidrokortizonlu kremler kadar faydalıdır. İltihap giderici etkiye sahip olan papatya güneş yanıkları, çürükler ve cilt tahrişlerinde de olduğu gibi egzamaya da iyi gelmektedir. Nemlendirme etkisine sahip olan papatya yağı ise cildin kurumasını engelleyerek, kaşınmayı azaltır.

Dikkat! Papatya ya alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir. Eğer papatya alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız egzama olmayan bir el bölgenizde deneme yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe veya aloe vera olarak bilinen bu betki yaprak dökmeyen etli bir bitkidir. Etli yani dolu dolu gözüken sapları su depolamaktadır. Bu beyazımsı jel yanık ve yara tedavilerinde kullanılmaktadır. Enfeksiyon olasılığını azaltan ve iyileşmesi istenen bölgede katman oluşturan bu jel cildi korumaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etken maddelere sahip olan bitki, egzama kızarıklıklarına ve tahriş olmuş cilde de iyi gelmektedir. Aloe vera jeli uygulanmadan önce, egzama bulunan bölge yıkanır ve kurumasının ardından krem nazikçe sürülebilir.

Lavanta

Lavanta yağı sakinleştirici özelliğinin yanı sıra, yumuşatıcı ve etiseptik özelliğe sahip olduğu da bilinmektedir. Egzama ve benzeri cilt hastalıklarında kullanılması, cildi rahatlatıcı, acı ve kaşıntıyı alıcı özellik gösterir. Lavanta kimi zaman losyon, kimi zaman yağ ve banyo jeli kimi zaman ise kuru çiçek olarak karşınıza çıkabilir. Egzama tedavisi için banyo suyuna birkaç adamla lavanta ekstraktı damlatarak uygulayabilir isterseniz de cilde dışarıdan sürebilirsiniz. İnceltilmemiş lavanta yağını içmek zehirleyici etki gösterebilmektedir. Bu bitkinin hamile ve bebek emziren kadınlar tarından kullanılması sakıncalıdır. Lavanta kullanımında bulantı, kusma, titreme, baş ağrısı gibi yan etkiler gözlendiği taktirde doktora başvurulması gerekmektedir.

Egzamaya İyi Gelen Diğer Bitkiler

Beyaz dut, ada çayı, sarı kantaron, kına, süpürge otu gibi pek çok bitki egzama giderici etkiye sahiptir. Egzamanın tamamen tedavi edilmesi sonucuna ulaşılmasa da bu bitkiler sayesinde hastalığın şiddeti ve sıklığını azaltabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği ilaçlar kullanılmalı alternatif olarak bitkisel tedavi uygulanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11