El Ayak Hastalığı

El Ayak Hastalığı

Viral hastalıkların başında gelen El ayak ağız hastalığı çocuklarda sıklıkla gördüğümüz hastalıklardan. Bu hastalığın çocukların toplu olarak bulunduğu okul gibi ortamlarda sık olarak görülmesi ise aileleri oldukça korkutuyor. Bu hastalık halk arasında El ayak hastalığı olarak ta bilinmektedir.

El Ayak Hastalığı Nedir

El ayak hastalığı genellikle çocuklarda rastlanılan el ve avuç içinde döküntüler, ağızda kabarıklıklar şeklinde belirtiler veren viral bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığı viral bir hastalık olduğundan dolayı bulaşıcılığı yüksektir. Toplu yaşanılan yerlerde bulaşma riski çok fazladır. Onun için en çok okula giden çocuklarda, öğretmenlerde ve ailelerde görülür. Bu hastalığın kuluçka süresi 3-10 gündür. Yani el ayak ağız hastalığına sebep olan virüsü kaptıktan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde belirtilerle karşılaşırsınız. Bu hastalığa sebep olan virüs ise Coxsackie-A virüsüdür.

El ayak ağız hastalığı nedir

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur

Bu hastalığa en çok çocuklar yakalanmaktadır. Bunun nedeni ise çocukların okul gibi kapalı ortamlarda uzun süreler boyunca havasız kalmalarıdır. Bu ortamlar kalabalık ortamlar olduğundan dolayı hastalık kolaylıkla ortaya çıkabilmektedir. Kalabalık olan bu ortamlarda direkt temasla ve damlacık yoluyla yani hapşırma öksürme gibi durumlarda da bulaşabildiği için bulaşma olasılığı yüksek bir hastalıktır.

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı bir çocuk hastalığıdır. En çok ta 5 yaş altında görülür. Ağızda ki yaralar yutma güçlüğü yaptığı için bebeklerde böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman dikkatli olunmalıdır. Bu yaralar ağrılıdır ve daha sonrasında su dolu döküntülere dönüşecektir.

El Ayak Ağız Hastalığı Belirtileri

El ayak hastalığının en belirgin belirtileri halsizlik, baş ağrısı ve yüksek ateştir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra yaklaşık 2-3 gün içerisinde el ayak ve ağızlarda ağrılı döküntüler meydana gelir. Bunlar da yaklaşık 7-10 gün içerisinde kurur ve iyileşmeye başlar.

El ayak hastalığı belirtileri

El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Bulaşır

Hastalıkları en çok bakteri ve virüsler meydana getirir. Bakterilerin meydana getirdiği hastalıkların tedavisi daha kolay ve mümkündür. Ancak virüsler inatçı patojenler oldukları için vücuda bir kez girdiği zaman onlardan kurtulmak daha zordur. El ayak hastalığına neden olan Coxsackie-A da bir virüstür. Virüsler ayrıca bakterilerden farklı olarak bulaş riski de fazla olan mikroorganizmalardır. Onun için bakteriyel hastalıklardansa viral hastalıklar daha önemli ve ciddidir. Eğer ki bu El ayak hastalığı gibi viral bir hastalıkla karşı karşıya kaldıysanız bulaşma riskini düşünerek virüsü kapan kişiyle direkt temastan kaçınınız. Bu hastalık aynı zamanda hapşırma ve öksürme gibi durumlarda da bulaşabildiği için böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için kişinin her zaman temkinli olmasına özen gösteriniz. Direkt temastan kastımız ise hastanın vücut salgılarının kendi salgılarımıza karışması. Bunun gerçekleşebileceği durumlar da örneğin hastalığı kapan kişiyle aynı havuza girmek. Bunun haricinde aynı tuvaleti paylaşmak da hastalığı yayan faktörlerden.

El Ayak Ağız Hastalığı Tedavi

El ayak hastalığı gibi viral hastalıkların tedavisi için antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz. Çünkü antibakteriyel ilaçlar bakterilerin meydana getirdiği hastalıkların tedavisinde kullanılır. Virüslerin neden olduğu hastalıklarda antiviral ilaçlar kullanılır. Ancak virüsler inatçı mikroorganizmalar olduğu için ilaçlara karşı direnç gösterirler. Yani virüsler canları ne zaman isterse o zaman vücudu terk ederler. El ayak ağız hastalığına sebep olan Coxsackie-A virüsü vücudu yaklaşık olarak 10 gün içinde terk eder. Bu dönemi ilaç alsanız da almasanız da yaşayacaksınız. Ancak eğer hastanın ağzında rahatsız edici ve ağrılı aftlar varsa bu dönemde sıvı gıdalarla beslenerek acıyı en aza indirgemekte fayda var. Ağrıyı gidermek için ağız içi spreyler kullanılabilir. Vücutta yaralar varsa bunları kurutan ilaçlarla yaraların sönmesi sağlanabilir. Hastalık sistemik belirtiler verdiyse örneğin ateş halsizlik , bu gibi durumlarda ateş düşürücü ilaçlar da verilebilir. Ancak tekrar belirtelim. Bu hastalık bakteriyel bir hastalık değil ve antibiyotik gibi antibakteriyel ilaçlar hiçbir işe yaramaz. Bu durum size eksi olarak geri bile dönebilir. Çünkü sonradan bakteriyel bir hastalıkla karşılaştığınızda önceden almış olduğunuz antibiyotiğe karşı vücudunuz direnç kazanmış olabilir ve bu sefer o hastalığı geçirmek için başka antibiyotikler aramak zorunda kalırsınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Çocuklarda gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık faydalı bir yazı olmuş el ayak hastalığı artık çok görülmeye başladı bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Faydalı bir yazı olmuş bilgilendirilme amaçlı güzel ama kesinlikle doktora gidilmesi gerekli

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11