Evde Yanık Tedavisi

Evde Yanık Tedavisi

Yanık deri ve deri altındaki dokunun, sıcak maddeye, yakıcı etkiye sahip kimyasal maddelere, elektrik akımına veya radyasyona maruz kalması sebepleri ile meydana gelen durumdur. Yanığa ne iyi gelir sorunun cevabını gelin beraber inceleyelim.

Yanık tedavisinde ilk amaç yanığa maruz kalan bölgenin hasarında ilerlemeyi engellemektir. Bu amaçla yanık olan bölge soğutulmalıdır. Soğutma amacıyla yanık olan bölge suya tutulabilir ve yanık bölgeye buz sürülebilir. Bunlar hem ağrıyı azaltacak hem de hasarın yayılmasını engelleyecektir. Buzun yanık üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu söylemekte fayda var.

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yumurta Akı

Yumurta akı içinde bulunan etken maddeler cildin çok hızlı bir şekilde kendini yenilemesine yardım sağlamakta. Bununla birlikte uygulaması oldukça basit.

Yanık bölgenin büyüklüğüne göre yumurta akı alınır ve yanık üzerine sürülür. Yumurta akının kuruyup tabaka haline gelmesiyle birlikte siz yeni bir tabaka daha oluşturun. Bu uygulamayı birkaç sefer yapmanızın ardından yanığın iyileşmesini gözlemleyeceksiniz. Bununla beraber yumurta akının yanığa sürüldüğü bölgede yanık izi oluşması engellenmiş olacak.

Silverdin Krem

Eczanelerden kolaylıkla bulabileceğiniz bu krem yanık tedavisi üzerinde başarılı bir etki göstermekte. Yanığın derecesi büyük olması durumunda silverdinin beraberinde antibiyotik kremin kullanılması ile iltihaplanmanın önüne geçilmiş olunur.

Yanık Durumunda Yapılmaması Gerekenler

 

Yanık Durumunda Yapılması Gerenler
Yanık Durumunda Yapılması Gerenler

Çeşitli yanlış bilgilere kulak asmamak gerek. Bilinçsizce yanığı tedavi etmeye çalışırken kullanılan yanlış yöntemler yanığın iyileşmesi yerine daha kötü hale gelmesine sebep olur.

Bu hatalardan bahsedecek olursak yanığa diş macunu, salça, yoğurt sürme gibi yöntemler yanık tedavisi amacıyla kullanılmakta. Fakat bu yöntemler yanığın daha kötü bir hale gelmesine sebebiyet verebilmekte. Yanığın açık yara olması sebebiyle bu tür uygulamalar yanık bölgesinde iltihaplanmaya neden olmakta. Bu yöntemleri uygulamaktan sakınmakta büyük fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11