Evlenecek Çiftlere Kan Testi Uyarısı

Evlenecek Çiftlere Kan Testi Uyarısı

Şırnak Talasemi Derneği tarafından Silopi’de düzenlenen açıklama seminerinde evlilik öncesi yapılan talasemi kan testinin önemine vurgu yaparak açıklama yapıldı.

Şırnak Talasemi Derneği (ŞITADER) Silopi Meslek Yüksekokulunda düzenlenen seminere Silopi İlçe Sağlık Müdürü Ali Afşar, Meslek Yüksekokulu Müdürü Hasan Osmanoğlu, ŞITADER Başkanı Nurallah Bartan’nın yanında personelleri ve öğrenciler katıldı.

Ülkedeki talasemi hastalarının illere göre istatistik bilgilerinin paylaşıldığı programda açıklamalarda bulunan ilçe Sağlık Müdürü Ali Afşar, halk sağlığı için en önemli detayın bir şeyin hastalığının ortaya çıkmadan önlemesini yani erken teşhis konularak işin sorununu çözerek kişiyi sağlık sorunlarından kurtarabiliriz. Bizlerin tüm çabaları bu oluşum yönündedir. Bir talasemi hastasının tedavisinin maliyeti çok büyük rakamlara çıkmaktadır. Aile için hem psikolojik hem de ekonomik boyutta sıkıntılar çıkmaktadır. Bu aşamaya gelinmeden önce erken teşhis sayesinde toparlama imkanı bulunmaktadır. Sağlık Müdürlüğü olarak bu durumlar için evlilik öncesi danışmanlık hizmeti vererek ailelerin daha sağlıklı yaşamaları için hizmet sağlıyoruz. Bu durumda yapılması gereken tek şey sağlık merkezine ve ya devlet hastanesine giderek kan verilmesi gerekmektedir. Bu kan tahlili ile birlikte çoğu şeyi önceden tespit ederek önleyebiliyoruz” diye konuştu.

Evlenmeden Önce Mutlaka Kan Testini Yaptırın

ŞITADER Başkanı Nurallah Bartan evlilik çağına gelmiş vatandaşların daha bilinçli olmaları gerektiğini ve bu hastalığa karşı bilinçli olmaları amacıyla böyle bir oturumun düzenlediklerini belirten, Bartan şunları söyledi. “ Talasemi önlenebilir bir kan hastalığıdır. Evlenecek kişilerin evlenmeden önce mutlaka talesemi testini yaptırılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Şırnak ve ilçelerin de bütün sağlık alanlarında talasemi kan testi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM