Fizyoterapist Kimdir ? Hakan Kaymaz

Fizyoterapist Kimdir ? Hakan Kaymaz

Fizyoterapist; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan kişilere verilen ünvandır.

Bu lisans eğitiminin omurgasını yoğun olarak işlenen anatomi, fizyoloji, nöroloji, romatoloji ve pediatri dersleri oluşturmaktadır. Teorik derslerin yanı sıra uygulama ve pratik derslere de yeterli derece de yer verilmektedir.

Dünya Savaşları yıllarında artan salgın ve sakatlanmalardan dolayı Fizyoterapist’lik ön plana çıkmıştır. Yaralanan veya uzuvlarını kalıcı olarak kaybeden askerlerin günlük yaşama geri dönmelerinin etkin bir fizik tedavi ile olabileceği, bununda ancak fizyoterapist sayesinde gerçekleşebileceği idrak edilmiştir.

Günümüzde halen popüleritesi yüksek olan bir meslektir. Son yıllarda ortaya çıkan birçok sağlık problemi fizyoterapist’lerin hatırda kalmasına neden olmuştur. Bunların en başında yaş ortalamalarının yükselmesi sonucu artan yaşlı nüfusu ve berberinde getirdiği ihtiyaçlar neticesinde Fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi gelir.

Yaşam kalitesinin korunması ve geliştirilmesi; yanı sıra inme, Parkinson ve eklem zedelenmeleri gibi yaygın görülen şikâyetlerde de alanında uzman fizyoterapistlere ihtiyaç bulunmaktadır.

Fizyoterapist başta nöroloji, ortopedi, pediatri, romatoloji ve kadın doğum olmak üzere bütün tıbbi branşlarla iletişim halindedir. Bundan dolayı multidisipliner bir yaklaşıma sahiptir.

Hastaya fizyoterapi uygulayan fizyoterapist

FİZYOTERAPİST NE İŞ YAPAR ?

Hastalık durumlarında fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemlerini kullanarak kişinin iyileşmesine destek olan fizyoterapistler aynı zamanda mevcut olan sağlığın korunmasında da büyük rol oynarlar. Fizyoterapistlik alanına giren bazı sorun ve tedavilerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Felç geçirmiş birinin tekrar yürüyebilir hale gelmesi.
 • Bel, boyun, sırt, omuz, kalça, diz gibi vücudun çeşitli bölümlerini ilgilendiren ağrılı durumların tedavisi.
 • Romatizmal hastalıklarda hastanın yaşam kalitesinin arttırılması ya da sürdürülmesine yardımcı olma.
 • Bel ağrısı şikayeti bulunan bireyin eskisi gibi hareket edebilir hale gelmesi.
 • Sakatlanan sporcunun sahaya tekrar döndürülmesi.
 • Yaşlanmakta olan bireyin kas ve kemik sağlığının korunması.
 • Engelli bir çocuğun oturmayı ve yürümeyi öğrenebilmesi.
 • Skolyoz ve benzeri omurga sorunlarının düzeltilmesi.

Fizyoterapistler yaş grubu gözetmeksizin birçok hastalık için tedavi seçenekleri sunabilmektedirler. Bununla birlikte daha kaliteli bir yaşam için size destek olabilirler.

BİR FİZYOTERAPİSTE NASIL ULAŞIRIM?

Sağlık sorununuz ile karşılaşmanız halinde doktorunuzun yönlendirmesi ile fizyoterapistlere ulaşabileceğiniz gibi doktorunuzun vermiş olduğu bilgiler ve teşhisiniz ile birlikte bizzat kendiniz de başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlık sorununuzun olmaması fakat sağlığınızın korunması amacı ile direkt olarak fizyoterapistler ile iletişim kurabilirsiniz.

Fizyoterapist Hakan Kaymaz                         

Uzman Fizyoterapist Osteopat

Öğr. Gör. Hakan KAYMAZ

 

İletişim İçin Yorum yapabilir aynı zamanda sosyal medya aracılığı ile tarafıma ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/hakankaymaz5469

https://www.instagram.com/hakankkaymaz/

https://www.youtube.com/channel/UC3Wkjh3Y4NnAbDXvSkLqotw/videos

YAZAR HAKKINDA

Uzman Fizyoterapist Osteopat Hakan Kaymaz Uzman Fizyoterapist Osteopat Hakan Kaymaz Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Almanya merkezli IFAO (Instute Für Angewandıe Osteopathie)’nun Türkiye kuruluşu olan TIFAO enstitüsünde Osteopati eğitimi aldı. Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Halen İstanbul Arel Üniversitesi Fizyoterapi bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktadır. Klasik Fizyoterapi’nin yanı sıra Osteopati, Manuel Terapi, Fonksiyonel Rehabilitasyon, Kuru İğneleme başta olmak üzere birçok bütüncül terapi alanında çalışmalarına devam etmektedir. Sizlerin sağlıklı ve ağrısız bir yaşama kavuşması için çalışma ve araştırmalarını sürdürmektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

16 yorum

 1. Hocam surekli masabasi calistigim icin boynumda ve kolumda kasilmalar oluyor onun icin nasil bir egzersiz izleyebilirim bilgileriniz icin simdiden tesekkurler…

 2. Elinize emeğinize sağlık hocam çok güzel açıklamissiniz bende bu bölümü okuyan bir öğrenciniz olarak gelecekte bu bölüm mezunları çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum

 3. Hakan bey merhabalar bilgilendirmeniz bizleri aydınlattı. Sizin ve tüm fizyoterapistlerin değerinin bilinmesi dileğiyle teşekkürler.

 4. Hakan bey merhabalar daha önce sizinle tanışma fırsatı bulmuştum. İnsanların yaşam kalitesini arttırmaya ve mevcut sorunlarını gidermeye olanak sağlayan bu mesleğin erbabı sizlere teşekkür ederim. Açıklayıcı bir yazı olmuş. Tekrar görüşmek dileği ile.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM