Gaziantep’de Uyuz Alarmı Panikletti

Gaziantep’de Uyuz Alarmı Panikletti

Gaziantep’te aynı mahallede oturup hem komşu hem de akraba olan 40’a yakın kişi kaşıntı sebebiyle hastaneye başvurdu. Yapılan incelemenin ardında durum uyuz şüphesiyle mahalle karantinaya alındı. Bu durum hakkında Halk Sağlığı İşleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Yemliha Aksoy açıklamalarda bulundu.

Gaziantep’te bir mahalle içerisinde kaşıntı sebebiyle hastaneye başvuru yapan komşu ve akraba olan, aralarında çocuklarında olduğu 40 kişide “uyuz” olarak bilinen Scabieis parazitine rastlandı.

Teşhisin konulmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yemliha Aksoy, herhangi bir salgın hastalığın yaşanmadığını, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Gaziantep ilinde Hürriyet Mahallesinde oturan kişiler, birbirleriyle komşu ve akraba olan kişiler farklı zamanlarda civardaki hastaneler giderek şikayetlerini anlatarak, çözüm bulmalarını istemiştir. Bu durum karşısında doktorlar, hastalarına ilaç yazarak temiz olmaları gerektiğinin altını çizdiğini belirtti. Bu durum bir süre sonra artınca, İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçerek bu durum hakkında araştırma yaptı. Araştırmaya yönelik gün içerisinde uzman doktor ekibiyle birlikte ambulanslar eşliğinde Hürriyet Mahallesine giden sağlık personelleri, aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık olarak 40 kişiyi tespit ederek çalışmalara başladı. Mahallede yapılan incelemeleri yakından takip eden Halk Sağlığı İşleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Yemliha Aksoy, durumu kontrol etmek için çalışmalara başlandığını belirten Aksoy, mikrop kapan vatandaşların hastaneye davet edildiğini ifade ederek, mikropların birlikte vakit geçiren kişiler olduğu için bu kadar çok çabuk yayıldığını aktadır. Durum bir ailede bulaşıp diğer ailelere de bulaşmış, bu durumu en kısa zamanda çözerek vatandaşlarımızın eski sağlığına dönmeleri için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM