Göz Kaşıntısı ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı ve Tedavisi

 Göz kaşıntısı sebepleri arasında en sık görüleni göz alerjisidir. Bununla birlikte vücut alerjisi de eşlik edebilir. Vücutta hiçbir alerji olmaması durumunda bile gözlerde alerjik sorunlar oluşabilir ve kaşıntı gerçekleşir. Gözler kaşınırken gözleri ovmamak doğru olandır.

Alerjik sebeplerin dışında bazı sebepler de göz kaşıntısına sebep olabilir. Bunlar gözümüze bir şeyin kaçması, aşırı ışığa maruz kalmak, iltihabi göz hastalıkları, uykusuzluk, it dirseği olarak bilinen arpacık, bulunulan ortamda kimyasalların bulunmasından dolayı etkilenme, kornea zedelenmesi, göze sıvı kaçması, nezle, grip, sinüzit gibi hastalıklar, göz kapağı bozuklukları, bazı mantarlar gözlerde kaşınmaya sebep olabilir.

Gözleri Kaşımak Göze Zarar Verir Mi?

Gözler hafif bir şekilde kaşınabilir. Fakat bazı sert kaşımalarda göze istenmeyen zararlar verebiliriz. Gözümüzdeki tabakalar arasında ince bağlar bulunmaktadır. Gözün sert bir şekilde ovalanmasıyla birlikte retina yırtılabilir ve göz ameliyat gerektirebilecek bir duruma gelebilir.

Gözümüzü sert kaşımamız halinde keratokonus adı verilen kornea incelmesi durumuyla karşı karşıya kalabiliriz.

Göz Kaşıntısı Tedavisi

Göz Kaşıntısı Tedavisi
Göz Kaşıntısı Tedavisi

Göz kaşıntınız aralı aralı oluyorsa, gözünüzü onmadan önce soğuk su ile göz kapaklarınızı yıkayınız. Gözlerdeki kaşıntı devamlı bir kaşıntı ise göz hekimine başvurulmalıdır. Hekim çeşitli gözlemleri sonucu tedavi amacıyla antialerjik etkiye sahip göz damlası veya ilaç verebilir. Alerjik sorunlarda kesin tedavi olmamakla birlikte tedaviyle alerji nüksetmeleri daha kolay atlabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11