Guatr Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr zor bir hastalıktır ve hasta kişiyi oldukça rahatsızlandırır. Guatr, tiroid bezinin bir sebepten ötürü aşırı büyümesidir. Tiroid bezi vücudun çalışma düzenini sağlar. Az salgılanırsa vücudunuz az çalışır, fazla çalışırsa vücudunuz fazla çalışır. Belirtileri sabit değildir ve kişiden kişiye değişir. Kişinin ben guatr hastasıyım demesi için aşağıdaki belirtileri yaşaması gerekir.

Guatr Nasıl Tedavi Edilir?
Guatr Nasıl Tedavi Edilir?
  1. Tiroid bezinin az hormon salgıladığı durumlar; hipotiroidi hastalığı: Hormon az salgılandığı için en çok iç organlar etkilenmektedir. Bu hastalığı iç hastalıkları uzmanları tedavi etmektedir. Kendinizden şüphe duyuyorsanız bir iç hastalıkları uzmanına gözükmelisiniz. Bezinizin yavaş çalışmasından dolayı vücudunuz az çalışır ve duygulanırız körelir. Gereken hormonu dışarıdan alarak tedavi olabilirsiniz.
  2. Hormon dengesizliği  olmayan guatr hastaları: Tiroid bezinin büyüme şekline göre üçe ayrılır. Birincisi dengeli büyüme, ikincisi tek bir yumrunun olduğu, ikincisi çok sayıda yumrunun olduğu şeklinde ayrılmaktadır.
  3. Tiroidin fazla hormon salgıladığı hastalıklar: Bu hastalığa zehirli guatr denmektedir. Bunun sebebi hormon gerekenden fazla salgılanıyor ve vücut ta gerekenden fazla salgılanıyor. Bu yüzden ellerde titreme, kalp ritminde artış görülür.

Tiroid bezleri iyot olmazsa çalışamazlar. Onlar için esas element iyottur. İyodu kullanarak hormonu salgılarlar. Eğer fazla iyot alımı fazla hormon salgılanıyorsa zehirli guatr olmuşsunuzdur. Toplumda da en fazla görülen guatr hastalığı budur. Eğer az iyot aldığınızdan dolayı veya başka sebepten dolayı az hormon üretiyorsanız az hormon salgılarsınız. Bu hastalığın tedavisi çok basittir. Tek yapmanız gereken dışarıdan gerekli hormonu almaktır. İlaç yoluyla çok kolay bir şekilde hormon takviyesi yapabilirsiniz. Hormon fazlalığı var ise bu hastalığı tedavi etmek zordur. İlk önce çeşitli ilaçlarla hormon seviyesi azaltılır ve sonra ameliyat yapılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11