Gül Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Gül Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Beyaz tenli olarak nitelendirdiğimiz bireylerde daha çok rastlanmakta olan ve genellikle yüz bölgesinde kendini gösteren, pek hoş görünmeyen gül hastalığının nedenine yapılan geniş çaplı araştırmalara rağmen ulaşılamamıştır. Gül hastalığında ilk olarak ciltte kızarıklık meydana gelir ve ardından kabarık lekeler oluşur. Tedavi yöntemi rahatsızlığı tetikleyen durumlardan uzak durmakla başlar.

Daha çok yüz bölgesinde görülen gül hastalığı vücudun tüm bölümlerinde oluşabilmektedir. Hastalar genellikle yüz harici bölgelerde oluşan gül hastalığından şikayetçi olmazlar. Fakat yüzde oluşan ve zamanla artış göstererek kötü bir görüntünün oluşmasına neden olan durumda ise kişiler bu durumdan oldukça huzursuz olurlar ve tedavi biraz zaman alabilmektedir. Kimi durumlarda sonradan kaybolan kızarıklıklar gözlenir. Gül hastalığında önlem alınmadığı taktirde kalıcı kızarıklıklar meydana gelmektedir.

Gül Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl olur?
Gül Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl olur?

Gül Hastalığı Tedavisi

Tam olarak sebebi bilinmeyen gül hastalığına stresin, yanlış kullanılan ve kalitesiz kozmetik ürünlerin, güneş ışığının sebep olduğu tahmin edilmektedir. Tam olarak gül hastalığına yakalanan birey ortalama 3-7 ay tedavi görmelidir. Bu durumda hastanın sabırlı olması gerekmektedir.

Tedavide hasta ilk olarak kendisini etkileyen sebepten uzak durmalıdır. Bununla birlikte uzman cildin durumunu inceleyerek uygun tedavi yöntemini uygular. Antibiyotik kremler ve antibiyotik haplar tedavide sıkça kullanılmaktadır.

Hastalığın boyutu göz önüne alınarak hastanın isteği ile birlikte lazer yöntemi de uygulanabilir. Lazer yöntemi aracılığıyla genişleyen ve ciltte kızarıklığa neden olan damarlar yok edilir. Bir-bir buçuk ay ara ile 2-3 defa bu tedavi tekrarlanır ve sorunlu damarlar ortadan kaldırılır. Lazer tedavisi gören kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Tedavi süresince güneş kremleri kullanmamaları, enfeksiyonlara karşı önlem almaları, sıcak duş ve sıcak su terapilerinden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir.

Gül hastalığı kişiden kişiye bulaşmaz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11