Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Bireyin ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunu anlamada çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bu faktörlerinde en başında ise bilindiği gibi yaş faktörü rol oynar. Peki yaş gruplarına göre kaç saat uyumalıyız.

Yaş Gruplarına Göre Uyku Süresi

Yaş Grupları Önerilmekte olan uyuma süresi
Bebekler Gecede 9-10 saat uyumanın yanı sıra 3 saat veya daha fazla süreli şekerleme
Yürümeye başlayan çocuklar Gecede 9-10 saat uykunun yanı sıra 2-3 saat ve fazlası şekerlerme
Okul çağındaki çocuklar 9-11 saat
Yetişkinler 7-8 saat

 

Başta da dediğimiz gibi uykuda çeşitli faktörler rol oynar. Yaş faktörüne açıklık getirdikten sonra dilerseniz diğer faktörlerden bazılarını da göz önüne alalım.

Hamilelikte Uyku: Erken hamilelik döneminde hamile kadın vücudunda meydana gelen değişikliklerle birlikte uyku ihtiyacı artabilir.

Yaşlılıkta Uyku: Her birey gibi yaşlılarında belirli ölçüde uykuya ihtiyacı vardır. Yaşlılar gençlere göre daha az uyumakla birlikte yaşlılar gençlere göre daha hafif ve kısa süreli uyku gerçekleştirmektedir.

Uykusuz Kalma: Eğer önceki günlerde uykusuz kalmış iseniz uykuya olan eğilim ve ihtiyaç artacaktır.

Uyku Kalitesi 

Günde Kaç saat uyumalıyız?
Günde Kaç saat uyumalıyız?

Eğer uyumak için yatağa giriyor ve sık aralıklarla uyanıyorsanız bu sizin kaliteli bir uyku gerçekleştiremediğiniz anlamına gelmektedir. Uykuda kalite en az miktarı kadar önem taşır.

Kimi insanlar birkaç saat uykunun kendilerine yeterli geldiğini söylese de yapılan araştırma sonucuna göre 7 saat uykunun insan beyninin daha iyi performans göstermesini sağladığı gösterilmiştir. Çalışma sonucu yedi saatten az veya çok daha fazla uyumanın çeşitli sorunları beraberinde getirdiğini göstermekte.

Uyku kalitesini arttırdıktan sonra bile, sık olarak uykusuzluk problemi çekmekte iseniz doktorunuza başvurmanız gerekmekte. Doktorunuz uykusuzluğun altında yatan nedenleri inceleyecek ve daha iyi bir uyku için size yardımcı olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11