Gut Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Gut Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Romatizma eklem, bağ dokusu, kemik ya da kasları etkilemektedir. Bununla beraber ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlamalarına sebep olmaktadır. Gut hastalığı bahsetmiş olduğumuz romatizmal hastalıklardan birisidir. Bu yazımızda sizlere gut hastalığı nedir? Gut hastalığı belirti nelerdir? Teşhis ve tedavisi nasıldır? Gibi merak edilen konulara değineceğiz.

Gut Hastalığı Belirtileri

 

Akut gut hastalığı, genel olarak gece yarısı ya da sabaha karşı, ayak baş parmağında veya tutulan eklemde şiddetli ağrı, kızarıklık, şişli, hassasiyet ve ısı artışıyla kendini gösterir. Eklemlerdeki ağrı ve hassasiyet sebebiyle kişinin hareketi zorlanır, üzerine basamaz, hatta kimi zaman ayakkabı giyemez ve yorganın bile değmesini istemez. Ağrı ilk 12-24 saat arası şiddetini arttırır. Atak birkaç gün ya da ortalama birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Kimi zaman o eklemdeki rahatsızlık hissi azalmakla birlikte birkaç hafta daha devam edebilir.

Gut Hastalığının Sebep Olduğu Durumlar

 

Gut hastalığı genellikle ayak baş parmağında görülür. Bunun yanı sıra diz, dirsek, ayak bileği, el parmağı gibi eklemleri de etkileyebilir. Tedavi edilmesi daha ciddi durumlarla karşılaşılmaması amacı ile önem arz eder. Tuttuğu eklemlerde ve çevre dokularda hasar meydana gelmesine sebep olabilir. Bu durumda gut hastalığı yıl içerisinde birkaç kez tekrarlar. Gut hastalığının ilerlemiş olması durumda rahatsızlığın tedavi edilmemesi halinde, ürat kristalleri cilt altında toplanarak tofüs adı verilen nodüllere neden olmaktadır. Bu nodüller genellikle el ve ayak parmakları, dirsek, kulak sayvanı, aşil tendonu, ayak tabanı gibi yerlerde birikir. Tofüsler, genel olarak ağrısız olmakla birlikte, bası bulgusuna ya da tendon ve kemikte hasara sebep olur. İleri gut hastalıklarında böbrek taşı ve ürat nefropatisi olarak adlandırılan böbrek fonksiyonun bozulma meydana gelebilir.

Gut Hastalığı Teşhisi

Gut hastalığı tanısında eklem sıvısı incelenirken polarize ışık mikroskobunda ürat kristallerine rastlanılması önem arz eder.  Eklem sıvısının lökosit sayısı bu hastalığın tedavisinde yardım sağlar.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığının tedavisinde atak ve atak dışı tedaviler olmak üzere iki aşama mevcuttur. Tedavideki amaç gut ataklarının komplikasyonlarını önlemektir. Kan ürik asit seviyesini 6mg/dL’nin altında tutmaktadır.Gut Hastalığı Tedavisi

 • Akut gut artriti geliştiği durumda, ağrı ve inflamasyonu gidermek amacıyla steroid olmayan ağrı ve inflamasyon giderici ilaçlar mide koruyucu ile birlikte verilmesi gerekmektedir. Altta yatan koroner problem ya da böbrek bozukluğu gibi yandaş hastalıkların bulunduğu durumlarda, tercihen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu veya düşük-orta dozda kortikosteroidin ağızdan kullanımı tercih edilir.
 • Gut hastalığı komplikasyonları ve atak nüksetmesinin önüne geçmek amacıyla ürik asit üretimini azaltan ilaçlar kullanılabilir.
 • Ürik asit atılımını arttıran ilaçlar kullanılabilir. Fakat bu türdeki ilaçların döküntü, mide ağrısı ve böbrek taşı gibi yan etkileri olabilir.

Gut Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Gut hastalığında belirli risk faktörleri mevcuttur. Bu faktörler aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Yaşam stili gut hastalığına risk oluşturabilmektedir. Aşırı alkol tüketimi, kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, sakatat, frukozca zengin yiyecekler ve şekerli içecekler.
 • Kontrolsüz kan basıncı, aşırı kilo, diyabet, yüksek yağ ve kolesterol seviyeleri, ateroskleroz gibi hastalıklar.
 • Tiyazid grubu diüretikler (idrar söktürücüler), kan sulandırıcılar (idrarla atılımını engeller), organ nakli tedavisinde organın atılımını önleyen bazı ilaçlar, lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlar.
 • Anne, baba ve kardeşler gibi birinci derece olan akrabalardan herhangi birinde gut hastalığının bulunması. Guttu çoklu genetik yatkınlık söz konudur.
 • Yaş ve cinsiyet bir diğer önemli faktördür. Kadınlardaki ürik asit seviyesi, erkeklerden daha düşüktür. Fakat kadınlarda da menopozdan sonra ürik asit seviyesi yükselir ve gut riski artar. Erkeklerde 40-50 yaşlarda kendini gösteren hastalık, kadınlarda daha ileri yaşlardan görülür.
 • Nadir görülen kimi genetik hastalıklar (Lesch Nyhan senromu gibi).

Gut Hastalığına Karşı Neler Yapılabilir?

 • Günde 8-16 bardak su içilmeli veya eş değerde olan sıvı tüketim (2-4 litre).
 • Alkolden (özellikle bira) kaçının.
 • Orta miktarda protein tüketin ve pürinden zengin gıdalara dikkat edin. Doymamış yağ tüketin.
 • Et, balık ve kümes hayvanlarının tüketiminde 113-170 gramı geçmeyin.

Gut hastalığında ilaç tedavisine yardımcı olabilecek bazı öneriler mevcuttur. Bu öneriler gut ataklarını önleyemez fakat tedaviye katkı sağlar. Bu öneriler şu şekildedir:

 • Fazla kilolardan mümkün olduğunca kurtulmak ve ideal kilonun korunması gerekmektedir.
 • Kafeinli ya da kafeinsiz kahve tüketimi ürik asit sevilerinin azaltır.
 • C vitamini alımı kan ürik asit seviyesini azaltabilir. Bu anlamda kiraz tüketimi yarar sağlayacaktır.
Gut Hastalığının Tedavisi İçin Hangi İçin Hangi Bölüme Gitmeliyiz?

 

Gut hastalığının tedavisi hastanelerin romatoloji servisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11