Hacamat Nedir ? Hacamat Faydaları

Hacamat Nedir ? Hacamat Faydaları

Hacamat deriden küçük kesme olayları aracılığıyla, vakum yardımıyla kan alınmasıdır. Uygulanma bölgesi genel olarak iki omuz arkası, sırt, başın arka tarafıdır. Bu bölgelerin dışında kimi bölgelerde de uygulanabilir. Vücuttan kan çıkışına olanak sağlayan hacamat sağlık açısından birçok olumlu etkiye sahiptir.

Hacamat Yapılışı

Hacamat, derinin bir neşter aracılığı ile çizilerek ağzı geniş bir bardak, boynuz veya şişe gibi aparatların emme gücünden faydalanarak kanın çekilmesi şeklinde uygulanır. Çay bardağı ve pamuğun yakılarak içine bırakılması aynı emme gücünü yakalamanıza olanak sağlar. Hacamat, genel olarak ağrının, sızının yada hastalığın bulunduğu organ ve bölgeye yakın yapılır. İlk uygulama da üst sırt bölgesine uygulama yapılması tavsiye edilmektedir.

Hacamatın Faydaları

Hacamat Yapılışı
Hacamat Yapılışı

Baştan hacamat olmak; gece körlüğü, baş ağrısı, alaca, diş, göz ve kulak hastalıkları gibi birçok hastalığı iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve vücut direncini arttıran hacamat aracılığıyla, alyuvarların büyümesine sebep olan, kanı katılaştıran, dolaşımı bozan, fazla asitlerin vücut dışına atımı gerçekleşir. Kan ve dokulardaki gaz ve toksinler atılır. Hacamatın diğer etkilerinden bahsedecek olursak bunlar; ödemleri çözer, kan üretimini gerçekleştiren organları uyarır, beyin fonksiyonların canlanmasını sağlar, ağrı giderici etkiye sahiptir, hastalık önleyicidir.

Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, kal ve karaciğer hastalıkları, psikolojik hastalıkların tedavisine katkı sağlar. Göze canlılık vermenin yanı sıra gözün görme kabiliyetini arttırır. Unutkanlık ve dikkat eksikliğinin giderilmesinde etkilidir. Direnci arttırmakla birlikte vücuda canlılık verir ve uykuyu düzenler. Organların daha düzenli çalışmasını sağlar. Bunlar ve bunlar gibi sağlığımızı düzenleyecek ve hastalıkların tedavisine büyük katkı sağlayan hacamat uygulanmasının işin ehli kişilerce yapılması gerekmektedir.

Hacamat İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Demir eksikliği, tansiyon düşüklüğü, kansızlık bulunan kişilerde, demir eksikliği ve beslenme problemlerinin sebep olduğu dikkat eksikliği ve zihinsel yetersizliğin bulunduğu kişilerde atılan kan miktarı bağlı olmakla birlikte bu durumların ağırlaşması meydana gelebilir. Sterin şartlarda yapılması gereken hacamatın, bu şartlarda yapılmaması halinde hepatit B, HIV gibi tedavisi oldukça güç hastalıklar uygulama yapan kişiye bulaşabilir. Bu amaçla eldiven kullanılmalı, neşter yerine tek kullanımlık ustura başı tercih edilmeli, bardaklar sadece bir kişinin üzerinde uygulanmalıdır. Yaşlı ve çocuklarda, hamile ve mensturasyon dönemindeki kadınlarda, kemik ve kas problemleri yaşayan kişilerde, metastatik kanser hastalarında hacamat uygulamak kontrendikasyon olabilmektedir. Bunların yanı sıra DVT rahatsızlığında da uygulanmaması gerektiği bilinmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11