Hastane Personelleri artık Engellilerin Dilinden Anlayabilecek

Hastane Personelleri artık Engellilerin Dilinden Anlayabilecek

Diyarbakır’da kamu hastanesinde olan personellere, işitme engelli olan hastaları daha iyi anlamaları ve iletişim kurmaları için işaret dili eğitimi verilmeye başlandı.

Diyarbakır’da kamu hastanesinde görev alan personellere işitme engelli hastaların ihtiyacı için işrate dili öğretiliyor.

Bağlar ilçesi Halk Eğitim Merkezi ile birlikte Beyaz-Ay Derneği iş birliğinden kent merkezindeki kamu hastanesinde görev alan hasta hakları birimi görevlilerine, hastanede çalışan hemşire ve gönüllü doktorlara olmak üzere hastaneye gelen engelli hastaların sıkıntılarını daha iyi anlamalarını, işlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlamak için işaret dili eğitim veriliyor.

Diyarbakır Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat Özkul, yapılan uygulamayla birlikte işitme engellilerinin hastanede yaşadıkları sıkıntılarının giderilmesiyle birlikte onlara daha yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtmişti.

Günde hizmet sunulan hastaların %3-4’ünün engellilerden olduğunu işaret eden Özkul, “ Bu hizmet ile birlikte hastanemize gelen engelli hastalarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti vermek için çaba göstermeye çalışıyoruz. Yaşantımızda en önemli şey ikili olarak iletişim kurmaktadır. Bu iletişimi engelli hastalarımıza sağlamak için bizde hastane olarak böyle bir karar aldık” ifadelerini kullandı.

Engelli Vatandaşlarımız Daha Rahat Edecek

Günümüzde işitme engellerinin tedavi olmaya geldikleri hastanelerde iletişim kurabilen kişilerin olmadığı için bu eğitim ile birlikte  hastanelerdeki eksiliğini gidereceği tahmin ediliyor. Bu uygulamayla birlikte işitme engelliler, tedavi için geldikleri hastanelerde rahat edip en iyi şekilde tedavi görebilecekler.

Engelli Vatandaşlar Sevindi

Verilen eğitime katılan fizyoterapi İsmet Gülen Çelebi, iki ay süren eğitimin ardından hastaneye gelen işitme engelliler ile artık anlaşabildiklerini belirterek “ Onlar ile karşılıklı iletişim kurabildiğimiz için engelli hastalarımız memnun oluyorlar. Bizde iletişim kurduktan sonra doğru teşhis yaptığımız için ve iyi hizmet verdiğimiz için bizlerde mutlu oluyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM