Kadınlarda Böbrek Yetmezliği Daha Fazla

Kadınlarda Böbrek Yetmezliği Daha Fazla

Dünya genelinde artan böbrek yetmezliği farkındalığı dikkat edilmesi gereken konuları da ön plana çıkardı. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk gelen Dünya Böbrek Hastalıkları Farkındalık Günü nedeniyle açıklama yapan Acıbadem International Hastanesi görevlisi Prof. Dr. Ülkem Çakır kadınların kronik böbrek yetmezliğine erkeklerden daha sık yakalandığını söyledi.

Erkeklerin böbreği daha ağır

İnsan hayatının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için hayati öneme sahip olan organlardan birisi de böbreklerdir. Bu nedenle böbrek hastalıklarına karşı farkındalık yaratılması toplumların sağlığı için birinci ilke haline geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Acıbadem International Hastanesi Doku Nakli Merkezi Nefroloji Görevlisi Prof. Dr. Ülkem Çakır kadınlarda 135 gram olan böbreğin erkeklerde 150 gram olduğunu ve kadınların erkeklerden daha sık sağlık sorunu yaşadığını söyledi.

Her 10 kişiden birinde görülüyor

Dünya genelinde 160 milyon kadının böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğünü söyleyen Çakır diyaliz evresine giren hastaların da dünya çağında 2.3 milyona ulaştığını kaydetti. Ülkemizde de ciddi bir orana ulaşan böbrek yetmezliği her 10 kişiden birinde görülüyor. Ayrıca gebelik dönemi de böbrek hastalığının risk taşıdığı dönemlerden birisi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM