Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

Kış aylarında doğal beslenmeliyiz
Kış aylarında doğal beslenmeliyiz

Halk arasında ara hastalığı denilen grip, nezle, soğuk algılığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimali kışın daha çok artmaktadır. Bu da kış aylarında beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerektiğine işarettir. Kışın bağışıklık sistemini güçlendirecek, enfeksiyonlara karşı önlem olacak şekilde beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Peki, kışın nasıl beslenmek gerekir?

D Vitamini Almaya Özen Gösterin

İlk olarak güneş hayatımızdan yavaş yavaş çekildiği için D vitamini eksikliği oluşacaktır. Güneş gördüğünüz zaman kısa süreli de olsa 20-25 dk. yürümeniz iyi gelecektir. Ya da eviniz güneş alıyorsa güneşin mümkün olduğunca eve girmesine izin verin.

Kışın balık büyük bir nimettir. Omega 3 yağ asitleri almak için mutlaka balık tüketimine özen göstermelisiniz. Ayrıca D vitaminini açısından da balık zengin bir besindir.  Balık, kalp sağlığını da koruduğu için haftada iki kere mutlaka tüketilmelidir.

A ve C Vitaminlerini Eksik Etmeyin

Kışın A ve C vitaminleri almak çok önemlidir. Kış meyveleri de bu konuda oldukça cömerttir. Mevsiminde tükettiğiniz besinler zaten size gereken vitaminleri sağlamaktadır. Narenciyeler, lahana türleri, yeşil yapraklı sebzeler ve daha pek çok kış sebzesi A ve C vitaminleri açısından zengindir.

Bu besinleri tüketirken meyvelerin suyunu içmek yerine meyveyi tüketmelisiniz. Sebzeleri ise çok öldürmeden, az haşlayarak tüketmelisiniz. Sebzeleri iri doğramaya ve haşlama suyunu az oyarak dökmemeye özen gösterin. Hatta çiğ olarak tüketebileceğiniz sebzeleri salata olarak tüketebilirsiniz. Böylece daha fazla vitamin alabilirsiniz. bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, magnezyum v selenyum kış sebzelerinde yeterince bulunmaktadır. Çinko ve selenyum açısından balık ve yağlı kuruyemişler (ceviz, fındık…) oldukça zengindir.

Bitki Çayları

Kışın su ihtiyacı azalsa da halen devam etmektedir. Kışın sıcak içecek olarak genelde çay, kahve tüketilmektedir. Ancak bunlardaki kafein, tein yüksekliği nedeniyle tercihinizi bitki çaylarından yana kullanmalısınız. Kuşburnu çayının C vitamini yüksek olduğu için kışın iyi bir tercihtir.

Kışın Kilo Almamaya Dikkat

Kışın genelde daha hareketsiz geçmektedir ve kışlar uzun olduğu için kilo almak çok kolaydır. Bu yüzden kışın az az ve sık sık yemeye, mümkün olduğunca hareket etmeye dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11