Kışın Hasta Olmamak 5 İpucu

Kışın Hasta Olmamak 5 İpucu

Kış aylarının gelmesi ile birlikte salgın hastalıklar baş göstermeye başladı bile. Bu kapsamda vücut direnci dayanıklı olanların diğerlerine nazaran daha şanslı olduklarını ifade edebiliriz. Ancak bu durum vücut direnci güçlü olanların risk taşımadığı anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla herkesin bu konuda son derece dikkatli olması gerekmektedir. İşte bu yazımızda sizlere alınabilecek önlemler hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Kışın hasta olmamak için doğal beslenin
Kışın hasta olmamak için doğal beslenin

Sağlıklı Beslenme

Kış aylarının gelmesi ile birlikte C vitamini alımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunu ise ağırlıklı olarak turunçgillerden alabilmemiz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra yeşil sebzelerden de tüketmek gerekmektedir. Böylelikle A ve B vitaminleri ile yeteri kadar kalsiyum alınmış olacaktır.

Sıkı Giyinin

Özellikle yağışlı ve rüzgarlı havalarda soğuğa maruz kalmak hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeple de vücudunuzun her yerine azami derecede özen göstermeniz gerekmektedir. Bil hassa ayaklarınızın ıslanmaması ve sıcak tutulması hayli önem arz etmektedir. Islak saçlar ile dışarıya çıkılmaması, duştan sonra iyi bir şekilde kurulanılmasıNda hastalıklara karşı alınabilecek etkili önlemler arasında yer almaktadır.

Ortak Eşya Kullanımına Dikkat

Özellikle toplu yaşanılan yerlerde herkesin kendi eşyasını kullanması son derece önem arz etmektedir. Zira birisinde var olan hastalık ortak kullanılan eşyalar nedeniyle bir başkasına bulaşabilmektedir. Bu sebeple de azami derecede özen gösterilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hasta olan kişiler ile çok fazla yakın temas kurulmaması da önemlidir. Özellikle hasta olanların da bu hususa riayet etmesi gerekmektedir. Bebeklere ve çocuklara karşı da hasta olanların dikkatli davranması gereklidir. Zira vücut savunma mekanizması hayli zayıf olan çocuk ve bebeklerin hastalanmaları daha kolay olmaktadır.

Yeteri Kadar Uyku

Son olarak ifade etmek gerekir ki vücudun direncini kaybetmemesi adına günlük yeteri kadar uykunun alınması gereklidir. Aksi takdirde vücut direnci zayıflayacak ve hastalıklara karşı dirençsiz kalınacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalar da uyku düzeni bozuk olan kimselerin düzgün olanlara göre hastalıklara daha çok yakalandığını ve iyileşme sürelerinin de daha uzun olduğunu göstermektedir. Eğer yaşamınızın zorlaşmasını istemiyor iseniz bu hususa ciddi derecede özen göstermenizi sizlere tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11