Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Deride nüfuz eden mantar hastalıklarından en sık rastlanan mantar şekli ayak mantarıdır ve aynı zamanda ayak dersinde en sık görülen deri hastalığı da ayak mantarıdır. Yani bu duruma sıklıkla rastlanılmaktadır. Sık görülmesine ve çoğu kez aşırı kaşınmayla bireyi rahatsız eden bir hastalık olmasına karşın bu hastalığın tedavisi ihmal edilmekte. Bu ihmal sonucunda hastalığın devamlılığı söz konusu olmakta. Kimi bireyler bu durumla bir çok insanın karşılaşması dolayısıyla bu durumu bir sorun olarak görmemekte.

Mantar Belirtileri

Mantar Hastalığı

Çok kaşıntılı bir süreç olan ayak mantarı, bu rahatsızlığın yanı sıra kimi zaman başka hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Kaşınmayla birlikte deride yaralar meydana gelebilir ve sıyrıklar oluşabilmektedir. Bu yaralar ve sıyrıkların oluşmasıyla birlikte diğer mikroplar çok daha kolay bir giriş kapısı oluşmuş olur ve değişik tiplerdeki ikinci bir mikrobik hastalık baş gösterebilir.

En sık görülen şekli ayak parmak arasında yer alan mantarlardır. Bu tip mantarlar kimi zaman kuru soyulmalar, kimi zaman kabarcıklı; kimi zaman yaş, beyaz bir görüntüye sahip olabilmektedirler. Ayak tabanında bulunanlar ise genellikle kuru soyulmalar ve kalınlaşmalarla kendini belli eder.

Ayak tırnaklarına yerleşmesi sonrası tırnakların kalınlaşması, kabalaşması, renk değişikliği söz konusu olmaktadır. Bu kalınlaşmalar kimi zaman aşırı şekilde olabilir bu durumla birlikte ağrı meydana gelebilir, ayakkabı giyilmesi ve tırnak kesilmesi zorlaşabilir.

Mantar Hastalığı Bulaşması

Bulaşma işlemi doğrudan ayak ayağa sürtüşme yoluyla olabileceği gibi, terlik, ayakkabı, çorak, havlu gibi eşyaların mantar barındıran kişinin kullanımı sonrası başka bir kişinin kullanmasıyla da gerçekleşebilir. Bunların yanı sıra banyo, küvet, plaj hamam gibi ortak zeminlerin kullanılması da bulaşma da büyük önem arz etmekte. Ayakların yakınmasının ardından kurulanmayıp nemli bırakılması mantar üremesine uygun bir ortamın oluşmasına neden olmaktadır. Tırnaklara bulaşma ise daha çok tırnak makası, törpü gibi ortak eşyaların kullanılması ile gerçekleşir.

Aynı bölgede meydana gelebilen egzama, sedef hastalığı ve benzeri hastalıklar kimi zaman yanıltıcı olabilmekte. Ayrımın gerçekleştirilebilmesi için Deri Hastalıkları Uzmanına başvurulmalı ve bu uzman kişi tarafında ayrım doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Uzman hekim gerekli gördüğü taktirde laboratuvar tetkiklerinde de yararlanılabilir.

Mantar Tedavisi

Tedavi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanının kontrolünde düzgün şekilde uygulandığı taktirde kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayak derisi için en az bir ay, ayak tırnakları için ise en az dört ay düzenli tedavi gerekmektedir. Ayak parmak araları kuru tutulmalı, kurulama işlemi iyi gerçekleştirilmeli kimi zaman pudralama yapılmalıdır. Bunlar yinelemelerin önüne geçmeye katkı sağlayacaktır. Ortak eşya kullanımına son verilmesi bulaşmanın önüne geçmede önemli bir metotdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11