Mastit Nedir ? Belirti ve Tedavisi

Mastit Nedir ? Belirti ve Tedavisi

Meme iltihabı tıkanmış süt kanallarının yada mikroorganizmaların sebep olduğu bir hastalıklar. Anneler için oldukça rahatsız edici olan bu durum ateş, yorgunluk, halsizlik, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtilere sahiptir.

Mastit’in görülme sıklığı emziren veya emzirmeyen her annede 20’de 1’dir. Enfeksiyon, genelde meme başında bulunan çatlaklardan süt kanallarına doğru yayılmaktadır. Emzirmeyen annelerin göğüslerindeki şişme mastite yol açabilirler. Diğer nedenlerden bahsedecek olursak bunlar, emzirme yoluyla göğüslerin yeterince boşaltılmaması, hastalıklara karşı direncin azalması olarak sayılabilir. Yeni doğum yapmış olan annelerin çoğunda aşırı yorgunluk ve stres durumu gözlenmekle birlikte yeterince beslenmemektedirler.

Meme başlarının hassasiyeti dolayısıyla ilk doğum yapan annelerde mastit daha sık görülmekle birlikte sonraki doğumlarda da kendini gösterebilir.

Mastit doğumdan sonra 10-28. Günler arasında daha sık görülmektedir.

Mastit Nasıl Anlaşılır? Genellikle belirtileri soğuk algınlığı geçiriyormuşsunuz hissi verir. Belirtiler arasında, bir ya da iki göğüste de kızarıklık, sertlik, ağrı, sıcaklık ve enfeksiyonlu süt kanallarında şişlik vardır.

Mastit, birden fazla sayıda olabilmekle birlikte, aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Mastit İçin Ne Yapılmalı

Mastit (Meme İltihabı) Belirtileri ve Tedavisi nasıl olur?
Mastit (Meme İltihabı) Belirtileri ve Tedavisi nasıl olur?

En kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu durumda emzirmeniz halinde ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğinizden emin olmalısınız. Bu durumda doktor önerileri dışında antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotiğin etkisini göstermesi ile birlikte rahatlama kendini belli edecektir.

Mastitte Bebeğime Süt Verebilir Miyim?

Evet, bebeğinize süt verebilirsiniz. Mastit sırasında emzirmek acı verici olsa da gerek bir an önce iyileşmek gerekse de süt kanallarının boşalarak yeni tıkanıklıkların olmaması amacıyla ve sütün kesilmesini önlemek amacıyla emzirme gereklidir. Emzirmeden birkaç dakika önce sıcak kompres yapmanız acı duymanızı bir nebze azaltabilmektedir.

Bebeğinizin emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamaması halinde veya aşırı acı hissi nedeniyle emzirememeniz halinde, göğsünüzü bir süt pompası yardımıyla boşaltmanız gerekir. Sağmış olduğunuz sütü biberon aracılığıyla bebeğinize verebilirsiniz. Ama bu durumda unutmamak gerekir ki, göğsünüzü boşaltmada yardımcı olacak en iyi pompa bebeğinizdir.

Mastitte Emme Sonucu Bebeğim Rahatsızlanır Mı?

Hayır. Çünkü sizi rahatsız eden mikroplar, büyük ihtimalle bebeğinizin ağzı aracılığıyla bulaşmıştır dolayısıyla kendi mikrolarının ona tekrar verilmesinde bir sakınca yoktur.

Mastit Kendiliğinden Geçermi? Mastit Tedavisi

Mastitin kendi haline bırakılması ilerlemesi ya da ciddi komplikasyonların gelişmesine sebep olabilmektedir. Bunla arasında meme absesi sıklıkla görülmektedir. Mastit te alanında uzman hekime başvurulmaları ve onun uyguladığı tedavi harfi harfine yerine getirilmelidir. Yoğun antibiyotik tedavisi uygulanabilmesinin yanı sıra, kimi zaman cerrahi yolla absenin boşaltılması gerekir. Bu durumda bebeğiniz sizi ememez. Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi mastit’tede erken teşhis teledaviye çok büyük katkı sağlar.

Meme İltihabı Önerileri

  • Doktorun öneri ve tavsiyelerini dikkate alınız.
  • Su tüketimini arttırınız. (1.5-2 litre)
  • İstirahat ediniz.
  • Sıcak kompres uygulayınız.
  • Bebeğinizi emzirmekte kaçınmayınız.
  • Emzirme sonrası sancı hissetmeniz halinde pompa kullanın.

Bu önlemler büyük önem öneme sahiptir. Önlemlerin dikkate alınmaması halinde anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir. Memenin yerince boşalmaması enfeksiyonlara açık hale gelmesine sebebiyet verir. Bu sebeple önlem alınmalı ve emzirmeden kaçınılmamalı. Alanında uzman hekime başvurulmalı ve zaman kaybetmeden muayene ve tedavi olunmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11