Menisküs Yırtıkları ve Tedavisi

Menisküs Yırtıkları ve Tedavisi

Diz eklemlerinde C harfi şeklindeki kıkırdak yapılar olarak tanımlaya bileceğimiz menisküsler biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde iki adet bulunurlar. Menisküsler eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurken dize binmekte olan yüklerin dağılımını sağlamakta görev almaktadırlar. Bu anlamda dizin amortisörü olarak benzetilebilir. Eklem sıvısının eklem içerisindeki dolaşımına katkı sağlarlar.

Menisküs Yırtıkları Nasıl Oluşur?

Menisküs’ün oluş şekli gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde farklılık göstermektedir. Gençlerde genellikle ciddi travma sonrası oluşan menisküs yırtıkları spor yaralanmalarında ve sabit ayak üzerinde dizin dönme hareketi esnasında meydana gelir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte menisküsler sağlamlık ve esnekliği kaybetmekle beraber yıpranırlar. Bu yıpranmayla birlikte ise ileriki yaştakilerde basit bir çömelme hareketinde ya da basit bir diz burkulmasında da yırtılma meydana gelebilir. Diskoid menisküs olarak adlandırılan bu durumda menisküs yırtılmaya daha yatkındır ve çocuk yaşlarında bile belirti gösterebilir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığının yaşanması ile birlikte dizde ani bir ağrı ve batma hissi oluşur. Birkaç saat aranın ardından diz şişebilir. Kimi durumlarda yırtılan menisküs parçası diz eklem aralığına sıkışır ve dizin kitlenmesine neden olabilir. Dizin kilitlenmesi halinde acilen cerrahi tedavi gerekmektedir. Belirli bir sürenin ardında dizde kendini gösteren ağrı ve şişlik azalarak çömelme gibi dizi zorlayıcı hareketlerde ağrı gözlenir. Yırtık menisküs parçaları kimi durumlarda dizde takılma ve benzeri seslerin meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Menisküs belirtileri nelerdir?
Menisküs belirtileri nelerdir?

Menisküs yırtığı tanısı fiziksel muayene ve MRI görüntülemesi ile konur.

Menisküs Tedavisi

Tedavide kullanılan genel yöntem artroskopik cerrahi işlemidir. İlk olarak yırtık menisküs dikilir ve bu şekilde onarılmaya çalışılır. Yırtığın onarıma uygun olmaması halinde yırtık olan kısım çıkarılır. Kimi durumlarda gençlerde menisküsün kanlanmış olan bölgesinde bulanan yırtıklar iyileşme gösterebilir. Bu durumda istirahat, bir süre dizlik kullanma ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Menisküs ameliyatı artroskopik cerrahi girişimi ile gerçekleştirilmektedir. Menisküs tamiri uygulanan hastaların ameliyat sonrası birkaç hafta çömelmekten kaçınması ve koltuk değneği kullanmaları gerekebilir. Hastanın spora tekrar dönebilmesi 4 hafta ile 3 ay arası süreyle değişiklik gösterebilir. Tamiri gerçekleşmeyen menisküs yırtıkları çıkarılarak menisküsün sağlam olan kısmı korunur. Menisküs dokusu ne kadar çok korunabilirse dizin uzun zamanlı sağlığı için o kadar iyi olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11