Migren Nedir ? Migren Sebepleri

Migren Nedir ? Migren Sebepleri

Migren, orta şiddetli ya da şiddetli kronik baş ağrısıdır. Migren gelmeden önce bir takım durumlarla kendini hissettirir.  Görme veya konuşma bozuklukları; sese, ışığa ve kokulara karşı aşırı hassasiyet; baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, zihin bulanıklığı, gibi durumlarla. Bireyler bu zamanlarda sesten, ışıktan ve hareket etmekten olabildiğince kaçınırlar. Karanlık ve sessiz bir odada yatma ihtiyacı hissederler.

Hastalığın kadınlarda görülme durumu erkeklere göre daha fazladır. Kişinin hastalığının durumuna göre görülme sıklığı ve süresi değişebilmektedir. Ağrının başladığı ve yaşandığı yer de kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Ağrı boyundan başlayıp başa doğru çıkabilir, enseden başlayıp başa doğru çıkabilir; ağrı başın arka tarafında, üstünde, tek tarafında ya da çift taraflı yaşanabilir.

Migren, aşamaları olan bir hastalıktır. Dört aşamadan oluşur. Birinci aşama ‘’Prodrom’’, baş ağrısının habercisi olan aşamadır. Ağrıdan ne kadar önce olacağının ve ne kadar süreceğinin kesin bir zamanı yoktur. İkinci aşama ‘’Aura’’ baş ağrısından kısa bir süre önce ya da baş ağrısı ile eş zamanlı yaşanabilir, fazla uzun sürmez en fazla bir saat sürer. Üçüncü aşama ‘’Ağrı’’, yetişkinlerde ortalama süre en fazla 72 saat sürmektedir. Çocuklarda genellikle en fazla 1 saat sürmektedir. Dördüncü aşama ‘’Postdrom’’, ağrı sonrası yaşanan aşamadır. Birkaç gün sürebilir. Baş ağrısının kişinin üzerinde bıraktığı dengesizlik, sersemlik halidir, kişi kendini yorgun hissedebilir. Migren şiddetli bir depreme benzer artçı sarsıntılar gibi küçük ağrılar şeklinde birkaç gün daha kendini hissettirebilir. Bu aşamaların tümü herkeste yaşanmak zorunda değildir.

Migren kalıtımla mı, çevreyle mi olur?

Migren neden olur?
Migren neden olur?

İkisi de etkili olmakla birlikte yapılan araştırmalarda kalıtımın ağır bastığı gözlenmiştir. Bunun yanında çevresel olarak da migreni tetikleyen durumlar vardır. Bunlar; Yorgunluk, uykusuzluk, açlık, aşırı stres hali, vb. Kadınlarda görülen hormonal değişimlerin olduğu dönemler; ilk kez adet görme, adet dönemi, hamilelik, menopoz gibi durumlarda migreni tetikleyici sebepler arasındadır.

Tedavisi?

Migren tedavisinde en sık kullanılan yöntem ağrı kesici ilaç kullanımıdır. Bunun yanı sıra çeşitli alternatif yöntemlerin kullanıldığı da bilinmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11