Parazitler ve Kıl Kurdu Hakkında Detaylı Bilgi

Parazitler ve Kıl Kurdu Hakkında Detaylı Bilgi

Parazit diğer adıyla asalak, bir canlının içinde ve ya üzerinde geçici olarak yaşayan ve bu yaşadığı süre içerisinde üzerinde veya içerisinde bulunduğu canlıdan geçinen organizmalara verilen addır.

Parazitler tek başlarına yaşamlarını sürdüremeyen organizmalardır. Yaşamlarını sürdürebilmek ve beslenmek için bir canlının vücuduna yerleşirler ve bu şekilde yaşamlarını sürdürürler. Canlı vücudunda yaşadıkları bu dönemde canlıya zarar verme ihtimalleri yüksektir. Parazit boyutları ise değişiklik gösterebilmektedir. Çok büyük boyutlara ulaşan parazitler olabildiği gibi vücutta kendini çok fazla hissettirmeden yaşayabilen oldukça küçük parazitler de olabilmektedir.

PARAZİT BELİRTİLERİ

Parazitler, insan vücudu içerisine yerleşerek o canlıdan beslenirler. Yerleştiği vücuda zarar verebildikleri için parazit belirtileri bilinmelidir. Bu belirtileri öğrenerek vücudunuzda parazit olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak ve ona göre önleminizi almak sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

PARAZİT TEDAVİSİ

Vücudunuzda parazit olduğundan şüpheleniyorsanız eğer öncelikli olarak bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü doktor vücudunuzda hangi parazit türü olduğunu saptayacak ve ona göre bir tedavi planı yapacaktır. Doktor sizden çeşitli tahliller isteyecektir. Bu tahliller idrar testi, MR, ultrason gibi daha birçok tahlil olabilir. Vücudunuza yerleşen parazit tespit edildikten sonra o parazite uygun ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir. Ayrıca sizden yapmanızı istediği tavsiyeler olacaktır. Bunlar çiğ et yenmemesi, sebze ve meyvelerin temizce yıkanması, çamaşırların kayanar suda yıkanması ve diğer bütün hijyen kurallarına dikkat etmek olacaktır. Ancak eğer parazit boyutları vücudunuzda ileri seviyeye ulaşmışsa bunların ameliyatla çıkarılması gerekmektedir.

PARAZİT İLAÇLARI

Parazitler toplumumuzda yaygın olan organizmalardır. Canlı vücuduna yerleşerek onlardan beslenirler ve bu şekilde yaşamlarını sürdürürler. Cinsiyet ayrımı yapmazlar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedirler. Parazit belirtileri ortaya çıkan kişiler parazitin daha fazla büyüyüp vücuda zarar vermemesi için acilen doktora gidip ilaç tedavisine başlamalılardır. Parazitler bitkisel tedavilerle de tedavi edilebilir ancak öncelikli olarak ilaçları kullanmak daha kesin ve sağlıklı bir çözüm olacaktır. Parazit için kullanılan ilaçlar; solüsyon( şurup) ve tablet şeklinde olabilmektedirler. Şurup şeklinde olan parazit ilaçları 2 dozluk halinde kullanılır. Tablet şeklinde olan ilaçlar günlük sık olarak alınması gereken ilaç şekilleridir. Parazit için verilen ilaçlar şu şekildedir;

 • Andozol sitrax
 • Yomesan
 • Molit
 • Nidazol
 • Kontil

BAĞIRSAK KURDU

Bağırsaklar içerisinde yerleşim gösteren parazitlere bağırsak kurdu denir. Bunlar beyaz solucanlara benzerler. Bağırsak kurtları başka organlara da yayılım gösterebildiklerinden önemleri büyüktür. Bağırsak kurtları üzerine fazla sayıda kıl kurdu birikirse parazitle büyüyerek  mesaneye doğru göç ederler. Toplumumuzda yaygın olarak görülür bağırsak kurtları. Küçük çaplıdırlar. Boyutları 2-3 mm civarındadır. Tedavi edilmezlerde boyutları artabilmektedir.

 

Parazit ağrısı çeken çocuk

BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Bağırsak parazitleri çeşitli türlerde olabilmektedir. Tenya adında ki kurt oldukça büyük boyutlara ulaşabilen bağırsak parazitleri arasındadır. Ortaya çıkardığı parazit belirtileri ile üzerinde yaşadığı canlıyı fazlasıyla rahatsız eder. Diğer bağırsak parazitleri ise; kıl kurdu, yuvarlak kurt, kancalı kurt vb.leridir. Bağırsak parazitleri gözle görülmeyen yumurtaların vücuda alınmasıyla bulaşır. Kişi beslendikçe canlıdan beslenirler. Bu şekilde canlı içinde büyüme ihtimalleri oldukça fazladır. Üzerinde yaşadıkları canlının sağlığını büyün oranda tehdit ederler. Canlı içerisinde çoğalıp büyüdükçe parazit belirtiler daha açık bir şekilde ortaya çıkar. Oldukça büyük boyutlara ulaşan parazitlere ilaçlar da etki etmez. Bu parazitlerin ameliyatla çıkarılması gerekir. Parazitler hijyene dikkat etmeyen hem erkek hem kadın herkeste görülebilir. Ancak en çok ergenlik döneminde ki çocuklarda karşımıza çıkar. Bunun nedeni de çocukların hijyen kurallarına yeterince dikkat edememesidir.

KIL KURDU BELİRTİLERİ

Vücudunuza kıl kurdu yerleşip yerleşmediğini çeşitli parazit belirtileriyle anlayabilmek mümkündür. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Sürekli karın ağrısı
 • İshal
 • Ağızdan gelen salya akıntısı
 • Yumuşak dışkı
 • Diş gıcırdatma
 • Ağız kokusu
 • Gaz sancısı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Gece altına kaçırma
 • İdrar yaparken gerçekleşen ağrı hissi
 • Vajinal akıntı
 • Anüs çevresinde ki kaşıntı, kızarıklık
 • Anüs bölgesinde ağrı
 • Hazımsızlık
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Burun kaşıntısı

KIL KURDU NEDEN OLUR

Kıl kurdu, her insanda rastlanabilen parazitlerdir. Her yaşta görülebilirler ancak özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda gözlenirler. Ailevi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilirler. Genetik olarak geçiş gösterirler. Kıl kurdu kişinin kendi vücudunda da oluşabiliyor. Bağışıklık sisteminiz kuvvetli değilse eğer buna bağlı olarak vücudunuzda parazit oluşma ihtimali artıyor. Ayrıca en önemli nedenlerden dış etkenlere bağlı sebepler en çok görülen sebeplerdir. Temizliğe dikkat etmeyen kişilerde daha çok görülür. Kirli ortamlar ve kirli yemekler vücudunuzda kıl kurdu oluşumuna yol açabilmekte.

FLAGYL NEDİR

Flagyl vücutta ki bakteri ve parazitlerle savaşan önemli ve sık verilen bir antibiyotiktir. Vücutta ki bakteri ve parazitlerin meydana getirdiği enfeksiyonları tedavi ederek bakteri hastalıklarının etkilerini ve parazit belirtilerini giderir.

YASSI SOLUCAN

Yassı solucanlar insanlarda parazit olarak yaşayan organizmalardır. Olgun hale gelen yassı solucanlar insan vücuduna yerleşirler ve bağırsaklarda hastalık yaparlar. Kurtçuk halinde olan yassı solucanlar bağırsaklara yerleşir ve 3 ay sonra olgunlaşır. Bu hastalık insanlara az pişmiş sığır etlerinden geçmektedir. Ülkemizin doğu bölgelerinde daha yaygın görülen bir hastalıktır. Bunun nedeni ise çiğ etle yapılan çiğköfte gibi yiyeceklerin fazlaca tüketilmesidir. Hastalar bağırsaklarına  bu parazitlerin yerleştiğini dışkılarında görüp anlayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM