Reflü nasıl geçer sorusunun cevabı

Reflü nasıl geçer sorusunun cevabı

Mide yanması şikayetini sık sık yaşayanlar için reflü nasıl geçer? Ve reflüye ne iyi gelir? Sorularının yanıtını Gastroenteroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Ekrem Aslan verdi. Aslan bazı püf noktalara dikkat ederek reflü etkilerinin minimum düzeye indirilebileceğiniz söyledi. Bu püf noktalar arasında en önemlisi kilo kontrolü ve yemek saat düzenlemesi.

Geç saatlerde yemek yemeyin

Gastroenteroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Ekrem Aslan

İnsanların büyük bir çoğunluğunu rahatsız eden reflü midede gelişen tepkimelerin vücuda geri bildirimi sonucu oluşan sıkıntılardır. Gece saatlerinde ciddi bir artış gösteren mide sorunları için Gastroenteroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Ekrem Aslan önemli açıklamalarda bulundu. Reflü gelişimini azaltmak için yapılması gereken ilk şeyin az ve sık yemek olduğunu söyleyen Aslan mide doluluk oranı arttıkça reflü sorununun da büyüdüğünü kaydetti. Günde 5 öğün ve az yemek hem daha zinde kalmanızı sağlıyor hem de midenizi koruyor.

Kilo vermek iyi gelir

Öte yandan gece saatlerinde reflüden şikayet eden insanların çok olduğunu söyleyen Aslan akşam saat 19:00’dan sonra yemek yemenin tüm vücuda zararlı olduğunu ve reflüyü de tetiklediğini söyledi. Son olarak obezite ve karın bölgesinde görülen yağlanmanın reflüye zemin hazırladığını söyleyen Aslan kilo kontrolünün reflü etkilerini azaltacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM