Reflüye İyi Gelen Besinler

Reflüye İyi Gelen Besinler

Mide asidi üretiminin zamanla ihtiyaç olan düzeyden daha fazla hale gelmesi ile oluşan reflü, genel olarak mide yanması şeklinde tarif edilebilir. Bazı besinlerden fazla tüketmek reflü şikayetlerinin artmasına neden olurken, bazı besinler de mide asidi seviyesini düzenleyerek bu şikayetleri azaltmaktadır. Peki, reflüye iyi gelen besinler nelerdir?

Reflüye hangi besinler iyi gelir?
Reflüye hangi besinler iyi gelir?

Reflü şikayetleri başlarda özofagus kasının zayıflaması ile başlar. Özofagus kası mide ve yemek borusu arasında bulunur ve mide asidinin yemek borusundan yukarıya çıkmasını önler. Ancak çeşitli besinler yüzünden zayıflayan özofagus kası reflü sorunlarının da başlamasına neden olmaktadır. Bu kasın zayıflamasına en çok etki eden besinler; yağlı ve kızarmış besinler, domates, kafein, asitli içecekler, çikolata ve alkol olarak listelenebilir. Bu besinler reflü hastalığını tetikleyeceği gibi, zaten varsa şikayetlerin artmasına da neden olacaktır. Bu besinler mide asit seviyesini arttırır ve düzensizliğe yol açar. Ayrıca bu besinlerin mide içerisinde sindirilmesi de zordur.

Reflü sorununuz varsa uzak durmanız gereken besinleri belirttik.

Hangi besinler reflü hastalığının iyileşmesinde rol oynamaktadır?

Ispanak, brokoli, patates ve kayısı gibi sebzeler, içerisinde bol miktarda protein içermektedir. Protein ise zamanla midenin asit dengesini düzenleyerek reflü hastalığına karşı tedavi edici rol oynamaktadır. Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalardan alınan protein, reflü’nün geçmesinde daha büyük rol oynuyor. Aslına bakacak olursak reflü hastalığının artmasına neden olan domates dışında her meyve ve sebze hastalığa iyi gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11