Romatizma Hastalıkları ve Tedavisi

Romatizma Hastalıkları ve Tedavisi

Kas, kemik ve eklemlerde ve bunların birleşimini sağlayan bağlarda hareket kısıtlılığına sebep olan, kimi zaman şişlik ve şekil bozukluğunun meydana geldiği hastalıklara romatizma denilmektedir. Romatizma hastalıkları iltihabi olan ve iltihabi olmayan üzere genel olarak iki sınıfa ayrılır.

İltihabi Olmayan Romatizmal Hastalıklar

Bu sınıflandırma içerisinde sık rastlanan hastalıklar kireçlenme olarak bildiğimiz dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit) ve boyun, sırt, kol ve bacağın yumuşak dokularında ağrıyla kendini gösteren doku romatizmasıdı. (miyaji, fibromiyalaji, tendinit).

İltihabi Romatizmal Hastalıklar

Genelde bağışıklık sistemindeki bozukluklardan (genetik yatkınlık, çevresel faktör, ve benzeri) dolayı meydana gelen kimi zaman eklemlerde, göz, kalp, akciğer, böbrek gibi organlarda mikrobik olmayan iltihaplanmayla sonuçlanabilen sistemik bir hastalıktır.

Romatizma Hastalıklarının Tedavisi

Romatizma Hastalıkları ve Tedavisi
Romatizma Hastalıkları ve Tedavisi

İltihabi olmayan hastalıklarda ilaç kullanımı sıklıkla görülmektedir.

İltihabi romatizmal hastalıkların bir kısmı tamamen iyileşebilirken büyük bir kısmı da iyileşme ve alevlenmelerle devam edebilmektedir. Hasta ve hekim uyumu bir çok hastalıkta olduğu gibi bu durumda da önemlidir. Erken teşhis önemli olmakla beraber tedavide amaç şikayetlerin giderilmesi, olası organ tutulumlarının önüne geçmektir. Bunlar ile birlikte hastanın yaşam konforunun en üst seviyeye çıkarılarak devam ettirilmesidir. Tedavisi büyük öneme sahip bu hastalıkta tanıyla birlikte tedavi gerçekleştirilmelidir. Kişi romatizmal hastalıkların tedavisi için hastanelerin romatoloji bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11