Safra Kesesi Taşı Nedir ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Nedir ve Tedavisi

Karnın sağ üst kısmında yer alan safra kesesi, armut şeklinde bir organdır. Bu organ kanallar yardımıyla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlanmaktadır. Karaciğerin üretmiş olduğu safra sıvısını depolamakta olan safra kesesi, yemek sırasında bu sıvı öd yolu olarak bilinen safra kanalı yardımıyla bağırsaklara gönderilir. Safra sıvısı, gıdalarla beraber edilen yağı sindirmekle görevlidir. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda erkeklere bakılarak daha sık görülmekte olan safra kesesi taşı, yiyeceklerdeki yağın sindirilmesinde aksaklıklara yol açar. Bu sebeple özellikle de yemek sonrası yaşanılan aşırı derecede şişkinlik ve karın bölgesinden omuza kadar uzanabilen ağrılar safra kesesi taşının belirtileri olabilmekte.

Ağrının şiddetlenmesiyle beraber ağrı, sırt bölgesine ve karın geneline yayılabilmektedir. Bu ağrılar sürekli nükseder ve süresi değişiklik gösterebilir. Kimi zaman 10-15 dakika süren bu ağrılar kimi zaman 1-2 saat etkisini gösterir. Ağrının 4-5 saatten uzak süreli olarak devam etmesi safra kesesi tahrişinin habercisidir. Ağrıdaki şiddet vücudun pozisyonundaki değişmelerle bağımsızdır. Bu belirtiler ile beraber kişide aşırı terleme, ateş yükselmesi ve titreme olayları gözlenebilir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra Kesesi Taşı
Safra Kesesi Taşı

Tedavide taşın büyüklüğü ve bulunduğu bölge belirleyici olmaktadır. Taşın küçük olması ve safra kesesinin içinde bulunması, safra akışında herhangi bir zorluğa sebep olmuyorsa tedavi gerekmez.

Fakat taşın, safra kanalları, safra kesesini tıkayacak büyük olması, safra akışına engel olması, şiddetli ağrılara sebebiyet vermesi, bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına sebep olması durumunda ise tedavi gerekmektedir.

Safra kesesi taşlarının tedavisinde, alanında uzman doktor, hastanın genel sağlık durumunu, yaşını, taşların büyüklüğünü ve sebebiyet vermiş olduğu komplikasyonları göz önünde bulundurarak tedavi yöntemlerinden bir ya da bir kaçını kullanır.

Safra Kesesi Tedavi Yöntemleri

Beslenmeni Düzenlenmesi: Yağlı gıdalar ve süt ürünleri tüketiminde kısıtlama ya da bir süreliğini tüketmeme gerekmektedir.

Litotripsi: Özel bir alet yardımıyla şok dalgaları kullanılarak safra kesesi, böbrek ve üst idrar kanalında oluşan taşların kırılması yöntemine litotripsi adı verilir. İşlem ardında taşlar geçmiş olduğu bölgelere zarar vermeyecek kadar küçülür ve normal yollar ile vücuttan uzaklaştırılır. Fakat bu yöntem belirli büyüklüğe sahip yumuşak taşlar üzerinde uygulandığı için her hastada uygulanamaz.

İlaç Tedavisi: Bu yöntem safra kesesi tedavisinde sıklıkla uygulan bir yöntem değildir. Çünkü başarı oranı diğer yöntemlere oranla daha düşüktür ve bu tür ilaçlar güçlü yan etkilere sahiptir. Fakat kişinin sağlık koşulları diğer yöntemlere elverişli değilse ilaç tedavisi düşünülebilmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı: Safra kesesi taşı bulunan hastaları %80 i ameliyatla tedavi edilir. Ameliyatta 2 farklı uygulama şekli vardır. Bunlardan birincisi bölgedeki tüm taşların temizlenmesi, diğeri ise safra kesesinin tümüyle alınmasıdır.

Ameliyat doktorun seçimine bağlı olarak açılan küçük delik aracılığıyla içeri sokulan ucu kameralı tüp ile yapılan “laparoskopik ameliyat” ya da açık ameliyat yöntemleriyle gerçekleşir. Yöntem seçiminde daha çok taşların büyüklüğü ve hangi bölgede bulunduğu belirleyici olmaktadır.

Safra Kesesi Taşına Hangi Bölüm Bakar?

Safra kesesi taşı teşhis ve tedavisi için gastoentoloji servisine başvurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM