Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Günümüzde bir çok bireyin sorunlarından bir tanesi saç dökülmesi sorunudur. Bu durum kalitesiz şampuanlar kullanmaktan , saç bakımı yapmamaktan , düzenli banyo yapmamaktan gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için yapmanız gerekenler bu yazımızda derledik.

Sağlıklı Saç İçin Kurallar

 • Saçınızı düzenli olarak kestirmek, sağlıklı saça ulaşmanın altın kuralıdır. Çünkü saç ne kadar kuru ve uçları kırık olursa uzaması daha çok zorlaşır. Düzenli kesim yapıldığında saç kırıklarının ortadan kalkacağına garanti veriyoruz.
 • Saçlarınız da her zaman dinlenmeye ihtiyaç duyar. Hafta sonları bile olsa saçlarınızı fönden uzakta tutmanız ve duştan sonra nemini alıp kendi kendine kurumaya bırakmanız saçlarınızı daha sağlıklı yapacaktır. Özetleyecek olur isek; Yıka ve çık.
  Dökülmüş Saç
 • Saçlarınızı düz kullanmayı tercih ediyorsanız, bunu en az hasar ile yapmanızın püf noktası var. Düzleştiricinin sıcaklığının en son seviyede olmasının yerine olabildiğine düşük sıcaklıkta kullanmak saç sağlığınızı korumanızda sizi daha çok yardımcı olacaktır. Çünkü yüksek sıcaklığa maruz kalan saç elastikliğini kaybetmesine, kolay kırılmasına yol açar. Saç parlaklığını yitirebilir. Bunun için haftada bir kereden fazla fön çektirmeyiniz.
 • Saçlarınızda kepek problemi var ve kullandığınız şampuan etki etmiyor, saç deriniz pul pul dökülmeye devam ediyorsa doktorunuza danışın. Çünkü sağlıksız saç derisinden sağlıklı saçlar çıkmaz. Saç derisine göstereceğimiz özen çok iyi olmalıdır.
 • Düzenli olarak saça maske yapmak tüm uzmanların ortak önerisi olmuştur. Çünkü uygulayacağınız maske saçınızın kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.
 • Saçlarımıza sıcak su temas ettirmek saçın yıpranmasına, yapısının bozulmasına, parlaklığını kaybetmesine ve nem kaybına neden olur. Bunun yerine ılık su ile duş almak saçın ideal nem seviyesine kavuşmasına daha parlak görünmesine yardımcı olur.
 • Bayanlardaki saç dökülmelerinin nedenleri arasında demir eksikliği de yer almaktadır. Açıklayacak olursak, düzensiz beslenme protein ve demir eksikliğinden dolayı saçın beslenmemesine sebep olup saçın dökülmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle yeteri kadar protein ve demir aldığımıza dikkat etmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM