Sağlıklı ve Doğru Diyet Nasıl Olur

Sağlıklı ve Doğru Diyet Nasıl Olur

sağlıklı diyet

Sağlıklı ve doğru diyet denildiğinde akla ilk gelen tabi ki de işin ehli diyetisyenler. Kilo verme aşamasında vücudunuzun eksiklerini, fazlalıklarını saptayıp buna en uygun uygulamayı gösterecek olan uzmanlar diyetisyenlerdir. Alacağınız program ile birlikte sağlıklı beslenme gerçekleştirmiş olacaksınız.

Siz diyetisyene gitmemekte ısrar edip kendi diyetinizi kendiniz uygulamak istiyorsanız şayet sizler için sağlıklı ve doğru diyet nasıl yapılır? Konusunu araştırdık.

Almış olunan fazlalıklardan kurtulmak sağlıklı bir yaşama ve vücuda sahip olmak gayesi ile başlanan diyet programlarının size uygun olması en önemli şart.

Peki, bunu nasıl belirleyeceksiniz? Size uygun diyet programı demek her anlamda tüm gününüzle, beslenmenizle, tükettiğiniz ve tüketmeniz gerekli olan gıdalarla oluşturulmuş günlük yaşamınıza endekslenmiş diyet programı doğru diyet programıdır demektir.

Sağlıklı Beslenme

Listenizdeki gıdalar ve miktarlar günlük yaşantınızda kullanmanız gerekli olan enerjiyi size sağlamalı. Vücut ağırlığının denetimi önemli ve hassas bir konudur.

Vücudun ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin, karbonhidrat ve minerallerin dengeli ve yeterli bir şekilde alınmasını sağlamak ve bunun kontrolünü en doğru şekilde yapmak sağlıklı bir diyet süreci geçirmenizi sağlar.

Diyet uyguladığınız süreç içerisinde aceleci olmamakta fayda var. Kendinizi strese sokmanın hiçbir faydası olmadığı gibi stres, diyet sürecini sekteye uğratır. Kısa süreli diyet programları yerine haftada maksimum 2 kg vereceğiniz diyetlere yönelmeniz sağlıklı kilo vermeniz için önem oluşturmaktadır.

Kilo verme döneminden sonra yaşanacak olan durgunluk dönemini aklınızdan çıkarmayın ve bu durumda asla diyetinize ara vermeyin. Bu herkesin yaşadığı çok normal ve vücudun kendisini yenilemek için kilo verme aktivitesini durdurduğu bir süreç. Listenizin ve egzersiz programlarınızın dışına çıkmadan bu dönemi sabırla atlatmaya çalışın.

Diyetinizde kullandığınız yağların içerikleri ve miktarları çok önemlidir. Zeytinyağı, soya yağı, mısır özü yağını kullanmayı ihmal etmeyin. Az miktarlarda kullandığınızdan emin olun.

Almanız gereken protein miktarı gün içindeki enerjinin %15-20 sini karşılayacak oranda olmalı.

Lif içeriği yüksek gıdaları tüketmek sindirim ve mide boşaltma işlemlerini yavaşlatarak uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır.

Karbonhidrat tüketiminiz günlük enerjinizin %50-60’ını karşılayacak şekilde olmalı. Şekerli, asitli ve hazır gıda tüketimlerinden kaçınmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11