Sedef Hastalığı Çeşitleri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Çeşitleri ve Tedavisi

Sedef hastalığı her yaşta kendini gösterebilen kronik seyirli deri hastalıklarındandır. Görülme sıklığı 100’de 1’dir. Hastalık genelde deride zeminin kırmızı üzeri kalın gri-beyaz benzeri renkte parlak pullanan plaklarla kendini göstermektedir. Sedef hastalığı toplum içerisinde, deride beyaz lekelerin oluşumuyla kendini gösteren vitiligo (ala) hastalığıyla karıştırılabilmektedir. Fakat bu iki hasta birbirinden çok farklı hastalıklardır Vitiligo hastalığı derideki melanosit adlı pigment hücrelerinin ölmesiyle birlikte meydana gelir ve bu durumun sedefle hiçbir alakası yoktur.

Sedef Neden Oluşur?

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bir deri hastalığıdır ve bağışıklık sistemiyle alakalı bir hastalıktır. Günümüzde kabul edilen görüş ise aşağıda açıklayacağımız şekildedir.

Bazı ilaçlar, bazı bakteri ve virüsler, derinin tahrişi ya da güneş yanıklarının sebep olmasıyla kendini gösteren proteinler bağışıklık sistemindeki önemli elemanlar olan akyuvarları uyarır. Bununla birlikte aktif hale gelen ve tepki gerçekleştiren alyuvar hücrelerinin üretmiş olduğu çeşitli maddeler, derinin üst tabası hücrelerinin aşırı şekilde çoğalmasıyla beraber deri damarlarının genişlemesine sebebiyet vermektedir. Bunun sonucunda ise normalin 4-8 katı fazla olarak deri hücresi oluşur. Aşırı hücre üremesi sebebiyetiyle üst deri hücreleri normal biçimde olgunlaşıp atılamamakta ve deride kızarma ve pullanmaya sebep olmaktadır.

Sedef Hastalığı Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığı Anlamına Mı Gelir?

Hayır. Sedef hastalığı bağışıklık sisteminin normal işlevlerinde bozulma meydana geldiği anlamına gelmez. Asıl sorun bağışıklık sisteminin yanlış tepki üretmesidir. Bu anlamda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ileri sürülen bazı ürünler kullanılması oldukça yanlıştır.

Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Belirtisi

Plak Psoriasis : En sık görülen çeşididir. Bu tip sedeflerde belirli alanlarda sınırlı kalma veya dağılma gibi farklılık gösteren iki farklı tip vardır. Bölgesel türdeki genelde diz, dirsek, saç dibi, bel-kalça gibi bölgelerde rastlanmakla birlikte bu bölgelerde kalın beyaz-gri parlak kabuklu, kırmızı zemine sahip ve kimi zaman kaşıntıların olduğu plaklar vardır. Bu plaklar vücutta dağılarak geniş alanlar tutabilir böylece bir diğer tür olan yaygın türü oluşmuş olur. Yaygın türü sadece el ve ayakta kendini gösterir.

Plak Psoriasis : Özellikle bademcik ve boğaz enfeksiyonları sonrası ortaya çıkabilen bu türde, vücutta yaygın bir halde damlacık şeklinde plakalar oluşumu gözlenir. Kimi zaman antibiyotik tedavisiyle gerileyebilmektedir.

Ters Yerleşimli Sedef( Inverse Psoriasis): Kol altı, göbek, kasım gibi kıvrıma sahip bölgelerde kendini gösterir. Kızarıklık ön planda olup kabuklanma azdır.

Sedef Romatizması (Psoriatik Artrit) : Sedef hastalığı cilt sorunlarının yanı sıra romatizmal sorunlarıda beraberinde getirir. Her sedefliden onda biri bu türde sedeflere sahiptir.

Püstüler Psoriasis : Bu çeşit sedeflerde sarı iltihaplı, sivilceye benzeyen kabartılar kendini göstermektedir. Sadece el ayası ve ayak tabanında görülmesi sıklıkla gözlenen bu tür nadir olarak vücutta yaygın halde de gözlenebilir.

Eritrodermik Psoriasis: Nadir rastlanan bir çeşittir. Tüm vücut yüzeyinde kızaralık ve soyulma görülür. Sedef hastalığının ağır türlerinde biri olan bu türde hastanın hastaneye yatırılarak sistematik ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir türdür.

Sedef Hastalığı Çocuğuma Geçer Mi?

Sedef kalıtsal etkiyle ilişkilidir. Sedef hastalarının %30 unda ailenin sedefli olduğu gözlenmektedir.

Sedef Bulaşıcı Mıdır?

Sedef hastalığının hiçbir çeşidi bulaşıcı özellik taşımaz.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı tedavisinde amaç belirtileri mümkün olduğunca yok etmek yada azaltmak, hastalığın sebebiyet verebileceği dahili sorunları önlemek ve sedefin sebebiyet vermiş olabileceği psikolojik rahatsızlığı gidermektir. Bu amaçlarla çeşitli yöntemler uygulanabilmekle beraber bu konuda çeşitli araştırmalar hala devam etmekte ve tedavilerin geliştirildiği bilinmektedir. Günümüz tedavi yöntemleri hastalığı kökten yok edemese de belirtileri azaltabilir veya kaybedebilir.

Bir çok hastalıkta olduğu gibi sedefte de hastalığın şiddeti, yaygınlığı, hastanın yaşam kalitesine etkisi ve kişinin genel sağlığı göz önüne alınmaktadır. Hastalığın bölgesel ve hafif olması durumunda sürülen ilaçlar kullanılır. Hastalığın daha yaygın ve şiddetli olması halinde ise veya sürülen ilaçlar etki göstermiyorsa ultraviyole tedavisi uygulanabilir. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ise ağızdan alınan iğne ya da serum şeklinde tedaviler uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11