Şeker ve Kanser Hastalıkları Genetik Değil

Şeker ve Kanser Hastalıkları Genetik Değil

Profesör Doktor Canan Karatay yaptığı açıklamayla birlikte diyabet (şeker) ve kanser hastalıklarının bilinenin aksine genetik olarak vücutta oluşmadığını, yaşamımızda yaptığımız yanlış zamanlamalar, yanlış beslenmeler ve zararlı besin yemelerinden dolayı ortaya çıktığını ifade etti. Canan Karatay, yazısının devamında bu hastalıklardan doktor kontrolünde kurtulabileceğinin belirtti.

Sağlık ve Beslenme ile alakalı konuşmalarıyla ve dikkat çeken sözleriyle tanınan Canan Karatay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen konferansa katılarak kanser ve şeker hastalıkları hakkında bilgiler verdi.

Hastalıklar Genetik Değil Besinsel

Canan Karatay, şeker ve kanser hastalıklarının günümüzde insanlar tarafından bilinenin aksine genetik olmayıp, yanlış beslenmeyle birlikte yenilen zararlı besinlerden kaynaklandığını ifade etti. Canan Karatay, yaşanılan bu hastalıklardan doktor kontrollerinde esnasın kurtulabileceğini dikkatle konuşmacılara aktadır.

Karatay konuşmasının devamında yaşana bu hastalıkların 1980 yılları sonrasında mantar gibi iyice arttığını söyledi. Son 20-25 senede düzenli olarak artan hastalıkların sebebi genetik olur mu? Bu hastalıkların sebebi genler mutasyona uğraması sonucu 150-200 sene alarak oluşur açıklamasını yaptı.

Yaşanan bu hastalıkların genetik olmadığını, yaşanılan yanlış yaşam biçiminden dolayı olduğunu söyleyen Karatay, “Şeker hastası olunca hayat boyu çekemiyorsunuz. Doktor kontrolünde olan ilaçlarını bırakan pek çok şeker hastası var” şeklinde konuştu.

Türkiye’de Aşırı Ekmek Kullanılıyor

Türkiye’de insanlar genel olarak aşırı derece ekmek kullandıklarının altını çizen Karatay, 2006 yılında Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından hazırlanan rapor var elimde bu raporda yazan şey; Türkiye’de bir yılda kişi başına en az 200 kilo ekmek tüketiliyor, raporun devamında ise bu ekmek tüketimi azalırsa dert yakınan hastalıklarda aynı oranda azalır, ifadelerini belirtiyor.

Prof. Dr. Canan Karatay, konuşmasını sonlandırırken pirinç ve makarnayı pişirmeyin bu besinlerin içlerinde bulunan şeker vücuda zarar verdiğini  bu yüzden sakıncalı olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM