Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ?

Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ?

Sivilce bir cilt bozukluğu olup, saç köklerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplanması neticesi oluşur. Oluşan bu sivilceler genelde yüz, yanak, sırt, omuzlar ve boyunda oluşur. Etkili tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte, ortaya gelen sivilceler kalıcı olabilmektedir. Sivilcelerin herhangi biri yok olmaya başladığında,  ortadan kaybolma işlevi yüzde sivilce kalmayıncaya kadar iyileşme süreci devam eder. Ergenlik dönemine girildiğinde sivilce oluşma süresi gelmiş olarak kabul edilir ve buluğ çağında meydana gelen sivilcelerin seviyesi yüzde 70-87 gibi büyük bir çoğunluk kapsamaktadır. Sivilcelerin ciddiyetine göre duygusal problemler ve yüzde yara izleri oluşabilir. Tedaviye de ne kadar erken başlarsanız görmüş olduğunuz fiziksel ve duygusal hasar o kadar azalır. Sivilce oluşumunu da tetikleyen bazı nedenler vardır. Bunlar;

  • Yağ Üretimi
  • Ölü Cilt Hücreleri
  • Yüzde ki tıkanmış gözenekler
  • Hormonlar

Yukarıda gördüğünü üzere sivilce hakkında 4 temel unsur yüzünden de sivilcelerin vücutta bulunma sayıları artmaktadır. Sivilce çıkmasına sebep olan ana temelleri açıklayıp, bunlardan en kısa zaman içerisinde nasıl kurtuluruz sorusunun cevabını siz değerli okuyucularımızla paylaşmış bulunmaktayız.

1-) Yağ Üretimi

Sivilce genel olarak yüzde, boyunda, sırtta ve omuzlarda oluşur. Cildin dış alanı da yağ bezlerinin en çok olduğu kısımdır. Saç dipleri yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplandığı vakit yağ üretimi maksimum düzeye gelmiş demektir ve netice olarak fazlalık bu yağlar bir araya gelerek sivilce oluşumuna sebep olur.

2-) Ölü Cilt Hücreleri

Saç kökleri direk olarak yağ bezleri ile bağlantılıdır. Bu bezler yağlı bir madde olarak bilinen sebumu salgılayarak vücudunuzdaki saçlarınızı ve cildinizin yağlanmasına neden olur. Normalde bu sebum maddesinin rastgele bir yığılmaya sebep olmaksızın saç ortamında dolaşması ve saç diplerinizin dış ortama açılan cilt kısmına ulaşması gerekir. Aksi halde yani sebum yığılması oluştuğunda sivilce oluşumu da ortaya gelir.

3-) Tıkanmış Gözenekler

Vücudunuz ölü cilt hücreleri oluşturmaya ve sebum miktarı aşırı miktarlara ulaştığında bu 2 madde saç diplerinde birikir ve tıkanmış gözeneklerin oluşumuna sebep olur. Bu halde bakterilerin gelişmesi amacıyla harika bir bölge oluşturur. Bakterilerin sıhhatli olarak çoğalıp, gelişebildiği bir bölgede ise iltihap oluşumu ortaya gelir. Sonuç olarak bakteri miktarı artışa geçer ve sivilce oluşumları baş gösterir.

4-) Hormonlar

Sivilce oluşumlarının en çok buluğ çağlarında ortaya geldiğinden bahsetmiştik. Bunun nedeni ise buluğ devresine girildiğinde salgılanan testosteron hormonu miktarının artışa geçmesidir. Bu hormonun asıl vaziyeti penis büyümesinde ve gelişiminde mühim bir rol oynamak ilaveten erkeklerde testislerin oluşumuna vesile olmasıdır. Kızlardaki vaziyeti ise kas oluşumu ve kemik güçlenmesini sağlamasıdır. Sebuma bağlı bezler bilhassa bu hormona karşı hassastır. Artan testesteron srandardı cildin gereksinimi olandan daha çok sebum miktarının olmasına sebep olacaktır.

Sivilceye Ne İyi Gelir ?

Sivilceye iyi gelen şeyler

Yazımızın başında sivilce çıkma durumlarını açıklayarak sizler ile paylaşmıştık. Yüzümüzdeki sivilceler çıktığı gibi onlara iyi gelecek ve onları yavaş yavaş yok edecek bazı ürünler vardır. Bu ürünleri kullanarak en kısa zaman içerisinde sivilcelerden kurtulma durumuna kavuşabiliriz. Yüzünüzde ki sivilcelere iyi gelecek ürünler hem dışarıdan hazır olarak alabileceğiniz hem de evde yapacağınız karışım ile yüzünüze sürebileceğiniz durumlardır.

1-) Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonat, cilt üzerine nazikçe uygulanarak sivilcelere etki edecek şekilde iş yapar. Böylece gözenekleri açar ve ölü deriyi kaldırır.

Ayrıca, cildin pH dengesini düzenler ve iltihap engelleyici ve antiseptik özellikler içerir. Tüm bu özellikler, sivilcelerin evde tedavisinde kusursuz bir iş çıkarır.

1 ya da 2 çay kaşığı sodyum bikarbonat macununu biraz su ile karıştırın. Ve uygulayın. Birkaç dakika sonra durulayın.

Ayrıca, 2 kaşık sodyum bikarbonatı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırabilir ve bunların yanına da yarım limonun suyunu ve 5 çay kaşığı bal eklenebilir. Bu karışım yüze yapılır ve 5 dakikanın sonrasında yıkanır. Haftada bir ya da iki kez sodyum bikarbonat cilde uygulanabilir.

2-) Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, sivilcelerin azaltılması amacıyla faydalıdır. Çünkü yulaf ezmesi gözenekleri temizler ve aşırı yağın emilimini sağlar. Hem de derinin pul pul dökülmesini sağlar.

Bir çay kaşığı bal ve yarım bir limonun suyu bir fincan pişmiş yulaf ezmesi ile karıştırılır.

Bu karışım ile derinizi ovalayın.

30 dk süresince bu tür devam edin ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Haftada bir ya da iki kez bunu yapın.

3-) Limon Suyu

Limon içerdiği asidik içeriği ile sivilcelerin tedavisinde gerektiğince yararlıdır. Limon gözeneklerde birikmiş olan kiri temizler. Ayrıca, limon suyunu günlük olarak deride kullanabilirsiniz. Fakat cildiniz çok kuru ise, bunu 2-3 günde bir kullanın.

Limonu dilimleyin ve sivilce alanına masaj yapın ve birkaç saat yüzünüzü öyle bırakın. Daha sonra su ile yüzünüzü durulayın.

4-) Diş Macunu

Diş macunu derli toplu kullanıldığında dişlerin temiz kalmasının yanı sıra sivilce sorununun da temizlenmesine yardımcı olur. Evde sivilce tedavisinin en basit yolu bu olduğu söylenebilir.

Küçük bir oran beyaz diş macununu etkilenmiş alana sürün ve yatın. Diş macunu sivilcenin kuruluğunu ve şişliğini azaltır. Bir ya da iki gün içeresinde mühim bir gelişme görürsünüz.

5-) Portakal Kabuğu

Asidik içeriği ve yüksek orandaki C vitamini zenginliği ile portakal, sivilcelerin evde tedavisinde çok iyidir. Portakalın suyunu kullanabileceğiniz gibi kabuklarını da kullanabilirsiniz. Hatta, portakal kabukları daha etkili olabilir.

Portakalın kabuklarını güneşe koyun ve tam olarak kurutun.

Kurutulmuş kabukları rendeleyin ve toz durumuna getirin. Daha sonra suya ekleyin ve bir macun elde edin.

Daha sonra bu macunu etkilenmiş bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.

Sivilce ’ye ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak verdiğimiz 5 madde de karışımları yüzünüze uygulayarak en kısa zaman içeresinde yüzünüzde ki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Sivilceye iyi gelecek ürünleri sizlere aktardık şimdi ise sivilce hakkında bilimsel olarak kesin olarak nitelendirilen yöntemleri kısa bir şekilde açıklayacağız.

Sivilce İçin Çözümler

1-)Sarımsak

Sivilce amacıyla net çözüm tekniği arıyorsanız sarımsak iyi bir yöntemdir. Anti-bakteriyel özelliği yardımıyla sivilceyi iyileştirici özelliğe sahiptir.

Nasıl Yapılır?

Birkaç diş sarımsak ince ince doğranır.

Kestiğiniz sarımsakları 5 ile 10 dakika arasında cildinizde bekletin.

Bekleme zamanı sonucunda yüzünüzü yıkayın.

Günde birkaç defa bu prosedürü yapabilirsiniz.

2-) Buhar Yöntemi

Buhar tekniği sivilceler dahil olmak üzere ufak cilt problemini hafifletmeye yardımcı olur. Buhar cildin soluk almasını sağlar. Tıkalı gözenekleri açar ve cilde hapsolmuş bakterileri ve kirleri dışarı atar.

Nasıl Yapılır?

Bir tencere su kaynatın ve büyük bir kâse içerisine dökün.

Buharın cildinizi yakmaması amacıyla çok az soğumasını bekleyin.

Yüzünüzü kâseye doğru yaklaştırın. Hatta kafanızın üzerine bir havlu atın.

Bu şekilde 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi kurulayın ve hafif bir nemlendirici sürün.

Sivilceleri azaltmak amacıyla dört beş günde bir bu prosedürü günde iki kez vücudunuza uygulayabilirsiniz.

3-) Zerdeçal

Zerdeçal, yüzeyde oluşan sivilce bakterilerini öldürür. Aynı vakitte iyi bir oksidan olan zerdeçal, sivilce bunların yol açtığı iltihabı tedavi eder.

Nasıl Uygulanır?

Bir çorba kaşığı zerdeçal ile suyu karıştırın ve karışımı macun kıvamına getirin.

Etkilenen cildinize macunu sürün ve birkaç dakika bekleyin.

Bekleme zamanı sonucunda cildinizi soğuk su ile durulayın.

Bir hafta zamanı içeresinde günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Yukarı da okuduğunuz yöntemler ile de sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz fakat bazen sivilceleriniz yüzünüzden gitse izleri kalabiliyor oluşan bu durumlarda ise sivilce izlerinden kurtulma yöntemleri devreye girerek yine sizleri bu dertlerden kurtarabiliyor.

Patates suyu ile sivilce tedavisi

Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?

Siz değerli okuyucularımıza sivilce izlerinin nasıl geçtiğini açıklamadan önce sivilce izleri nasıl oluşur konusunun da detayına inmeliyiz

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur ?

Sivilcelerin el ile patlatılması, bu sorunun meydana çıkmasındaki en mühim nedenlerden birisidir. Bununla beraber kanlı sivilceler, iz bırakma olasılığı yüksek sivilce modelleridir. Genellikle beyaz tenli bayanların ciltlerinde çok daha kötü bir görüntü bırakan bu izler, vakit ortamında cilt kanseri gibi ciddi sorunları de yanında getirebilmektedir.

Genellikle aşırı yağlı ciltlerde sivilce sorunu kendini çoğu ile belli eder. Bu sebepten ötürü cilt bakımı da son derece mühimdir.

Tedavi adımında cilde ideal natural ürünlerin tüketimi son derece mühimdir. Cildin gereksinimi olan sıvı ve yağ oranını dengede tutabilmek amacıyla ilk olarak kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmak son derece mühimdir. Sivilce kürleri, evde uygulanarak kısa vakit ortamında bu sorunlardan kurtulabilmek amacıyla mühim seçenekleri yanında getirir.

Bu durumlardan kurtulmak içinde şimdi sizlere birkaç yöntem göstereceğim

Sivilce İzlerini Geçiren Maskeler:

Cilt üstünde meydana gelen sivilce izleri amacıyla uygulanacak cilt maskelerinin doğru seçimi, sorunlardan kısa vakit ortamında kurtulmak amacıyla mühim bir seçenektir. Uzmanların önerdiği Elma Sirkesi karışımlı maske, bu sorunu ortadan kaldırabilmek amacıyla mühim alternatifler sunuyor.

Elma Sirkesi:

Cildin gereksinimi olan vitaminleri sağlayıcı özelliği mevcuttur. Bu amaçla cilt bakım maskelerinde sarf edilen en mühim bitkisel ürünlerden birisidir. Elma sirkesi, günlük olarak akşam yatmadan evvelce kesinlikle cilde pamuk ile sürülmeli ve masaj yapılmalıdır. Bu, sivilce lekelerinin meydana getirdiği boşlukların doldurulması yönünden son derece mühim bulunduğu gibi lekelerin de kapanmasını sağlayacaktır.

Toz Şeker:

Toz şeker cilt maskeleri amacıyla bilhassa peeling tesiri yapan bir maddedir. Toz şeker, ciltte peeling tesiri yapar ve uygulanış biçimi yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra her akşam hafif nemli toz şekeri yüzünüze tekrar masaj yapar edası ile yedireceksiniz.

Bal:

Cildin kaybettiği sıvıyı belli bir miktarda cilde kazandırmak amacıyla mühim bitkisel yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Herhangi bir karışım olmadan natural balı yüzünüze sürün ve ardından biraz bekleyerek iyice yıkayın.

Böylece cildiniz de çıkan sivilceler hakkında aklınızda kalan ya da oluşabilecek tüm soruların cevaplarını sizlere aktardır. Umarız yazımız sizler için bilgilendirici olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sivilcenin doğal çözümünü çok güzel anlatmışsınız çok teşekürler. Patates suyunu hiç sivilceye iyi geleceğini düşünmemiştim çok teşekürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM