Sürekli Üşüme Sebepleri

Sürekli Üşüme Sebepleri

Üşüme olayı  özellikle kış aylarında kendisini daha çok gösterebilmektedir. Bu sorun sadece havanın soğumasıyla gerçekleşebileceği gibi kimi sağlık sorunlarının da belirtisi olabilmektedir. Tabi bu sorunun sebebine karar verecek olan uzman doktorlardır. Doktorunuzun doğru teşhis ve tedavisi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları: Daha çok kış mevsiminde grip, soğuk algınlığı, zatürre ve bronşit gibi hastalıkların ilk belirtileri arasında üşüme, titreme ateş yer alabiliyor. Uygun tedavinin gerçekleşmediği  taktirde üşümenin öncülük ettiği ateş, titreme ve yaygın vücut ağrıları gibi sorunlar devamlılığını sürdürebilmekte. Doktor muayenesi ve uyguladığı tedavi ile birlikte üşüme başta olmak üzere diğer yakınmalarında tedavisi gerçekleşiyor.

Anemi: Üşüme olayının nedenleri arasında bir başka sağlık sorunu ise halk arasında kansızlık olarak tabir edilen anemi hastalığı yer almakta. Sıklıkla görülebilen anemi sorunu kadınlarda daha sık görülmekle birlikte hastalığa neden olarak yetersiz beslenme, kadın hastalarda uzun adet nedeniyle aşırı kan kaybı, katı diyet uygulanması  veya sindirim sisteminde emilim eksikliği gösterilebilmektedir. Uygun tedavinin gerçekleşmemesi üşüme ile kendini gösteren halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı gibi belirtiler bireyi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Hipoglisemi: Kan şekeri düzeyinin normal değerin altına düşmesi durumu olan hipoglisemi ülkemizde ortalama olarak 20 yaş üstü 10 bireyden birinde görülebilmekte.  Bu sağlık sorununa sahip olan bireylerin uygun ve doğru tedaviyi gerçekleştirmedikleri taktirde ileriki yıllarda diyabet sorunuyla karşılaşabilme riski artmakta.

Troit Bezi Hastalıkları: Troit bezleri vücudun metabolizmasını düzenlemekle yükümlüdür ve bu sayede vücudun sistemleri uyum içerisinde çalışabilmektedir. Troit bezlerinin çok veya az çalışması halinde üşümeyle birlikte kişinin günlük hayatında da etki gösteren saç yorgunluk hissi, istemsiz kilo alımı, saç dökülmesi gibi sorunlarda kendini gösterebilmektedir.

Kalp Damar Hastalıklar: Damar sistemi üzerinde etkili olan kimi sağlık sorunları yeterli kanlanmanın önüne geçebilmekte ve ilgili organların beslenme bozukluğuna yada lokalize lokalize bölgelerin hassasiyeti sebebiyle özellikle bacaklar ve kollar olmak üzere üşüme olayının gelişmesine sebep olabilmektedir.

Bu saydığımız sağlık sorunlarının yanı sıra sinir sistemi ve cilt hastalıkları da üşümeye sebep olabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM