Ultrason İle Fizik Tedavi

Ultrason İle Fizik Tedavi

Ultrason uygulamasının temelinde ses dalgaları yatmaktadır. Fizik tedavide derin bölgeleri ısıtmak ve ağrıyı giderme amaçlarıyla uygulanmaktadır. Ses dalgalarının frekansları belirlenen mekanik basınç dalgalarıdır. Ultrasonun tedavi amacıyla kullanılan modülünde ultrason piezo-elektrik yolla meydana gelmektedir.

Ultrson ile Tedavi nasıl yapılır?
Ultrson ile Tedavi nasıl yapılır?

Dalgaların absorbe edilmesi ile birlikte ısı oluşur. Isı yağ, kas ve periost gibi dokulara daha fazla etki eder. Ortam yoğunluğunun değişim gösterdiği yerlerde kısmi yansıma meydana gelir ve böylece ısı yayılımı meydana gelir. Dokularda oluşan ısı artışıyla beraber hücrenin aktivasyonunda artış gözlenir. Vazodilatasyon ile birlikte kan akımında artış gözlenir. Metabolizmadaki artış sonucu metabolitler atılır ve böylece enflamasyonlar azalır. Ultrason dalgaları dokularda basınç değişikliği oluşturur, bunun sonucunda dokudaki mekanik reaksiyonlar mikro masaj etkisi gösterir. Kollajen lifler birbirinden ayrılır ve dokudaki yumuşamasıyla beraber adhezyonları çözer. Ultrasonun etkileri konusundaki diğer etkiler şu şekilde sıralanabilir: Mikroskobik olarak hücre sertleşmesi meydana getiri, kan yapımını daha hızlı hale getirir, analjezik etki meydana getirir, otonom sinir sistemine etki eder, yumuşak doku yaralanmalarına katkı sağlar.

Ultrason tedavisi

Dozajı tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne, tedavi şiddetine, tedavi süresine göre değerlendirilerek belirlenir. Ultrason direk temas şeklinde uygulanmamaktadır. Uygulama esnasında ultrasonla bölge arasına jel sürülür veya su içi uygulamalar yapılır. Uygulama esnasında ultrason başlığı vücut üzerinde gezdirilir. Ultrasonun kimi sağlık sorunları ve kimi bölge ve organlar üzerinde uygulanmaması gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11