Veba Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Veba Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Veba Hastalığı
Veba Hastalığı

Veba hastalığının tanımlanmasının tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Hastalığın bir diğer isimlendirmesi “Kara Ölüm” dür. Avrupa’da bu hastalık büyük can kayıplarına neden olmuştur. Veba hastalığının ölümcül ve bulaşıcı olduğu bilinmektedir. İnsanlara fareler aracılığıyla geçtiği düşünülen bu hastalık gerçeğinde pirelerden yayılmaktadır. Fareler bu hastalıkta taşıyıcı görevi görmektedirler. Veba hastalığı, fare ölümlerine de yol açmaktadır. İnsanların ölü farelere temasıyla pire ısırması durumu gerçekleştiği taktirde hastalığın meydana geldiği tespit edilmiştir. Veba hastalığı insanların yanı sıra hayvan ölümlerine de yol açmaktadır.

Veba Hastalığı Belirtileri

Veba hastalığının bulaşması sonrası 2-8 gün içerisinde ilk belirtiler gözlenmeye başlar. Bu belirtiler arasında ateş, titreme, ishal, kusma, dil renginde koyulaşma, sırt, kasık, baş ve eklemlerde ağrı, lenf bezlerinde şişlik, burun kanaması, kan tükürme, nefes alırken zorlanma, deride oluşan lekeler ve halsizlik olarak sıralanabilir.

Veba Hastalığı Tedavisi

Günümüzde veba hastalığının tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde antibiyotik tedavisi ve aşılarla tedavi gerçekleştirilebilir. Hastalığa sebep olan bakterinin vücuda nüfuzu sonrasında bakteri, vücuda zarar vermeye başlar. Bu sebeple belirtilerin kendisini göstermesiyle birlikte zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Hastalığın tedavisinin zamanında gerçekleştirilmemesi halinde organ kaybı, hatta hastanın ölümü meydana gelebilir. Hastalıktan korunmak amacıyla pirelerin bulunduğu ortamlardan ve hayvanlardan uzak durulmalıdır. Çevre daima temiz olmalı, güneş gören ortamların tercih edilmeli ve en önemlisi hastalığı taşıyan kişi ve hayvanlarla kesinlikle temas edilmemelidir.

Veba Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Veba hastalığının tedavisi için enfeksiyon hastalıklarına bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11