Yeme Bozukluğu (Anoreksia) ve Tedavisi

Yeme Bozukluğu (Anoreksia) ve Tedavisi

Yeme bozukluğu olarak nitelendirilen bu hastalık psikiyatr eşliğinde tedavi edilir. Dünyada milyonlarca kişi Anoreksiya nevroza hastasıdır ve bundan habersizdir. Özellikle kadınlarda görülen bu hastalık neticesinde kişi ne kadar zayıf kalırsa kalsın, asla fazla yemek yemez ve yediği yemeklere karşı titiz olurlar. Kişi ne kadar zayıf kalırsa kalsın veya ne kadar halden düşerse düşsün asla yemek yemesi gerektiği konusunda bir yargıya ulaşamaz. Bu takıntı sonucunda çeşitli hastalıklara yakalanırlar.

Yeme Bozukluğu (Anoreksia) Tedavisi

Yeterli beslenmediklerinden dolayı kemiklerde yapısal bozukluklar çıkmakta ve dolayısıyla vücut şekli de değişebilmektedir. Bu hastalık sonucunda adet görememe, saçlarda kırılganlık, cilt kuruluğu, kemiklerde zayıflama, kabızlık, halsizlik görülebilir. Bu hastalığın tedavisi elbette kişinin yeniden yemek yemesidir. Kişi yemek yeme konusunda takıntılı olduğu için bu konuda uzman kişilerden yani psikologlardan yardım almalı. Sadece birkaç seans sonucu bu takıntısı atlatabilir ve yeniden yemek yemeğe başlayabilir. Eğer hala bu sorunu aşamıyorsa çeşitli ilaçlarla yemek yemeği yeniden deneyebilir. Ayrıca bu hastalık direk insan psikolojisi ile ilişkili olduğu için hastalık tekrarlayabilir.

Anoreksia (Yemek Bozukluğu) Hastalığı
Anoreksia (Yemek Bozukluğu) Hastalığı

Kişi her hastalıkta bir öncekinden daha güçlü olmak zorundadır. En ufak takıntısında doktoruna başvurmaktan çekinmemelidir. Gerekirse ilaçlara tekrar başlamalı ve zayıflamadan tekrardan yemek yemelidir. Ayrıca sırf kilo almamak için yoğun egzersiz yapıyorsa bunu kesmelidir. Sadece açık havada yürüyüş yaparak kendisine iyilik yapabilir. Bu insana hem ruhsal hem de bedensel olarak çok iyi gelecektir. Eğer kendinizde yemek yememe takıntısı hissediyorsanız veya başlangıcında olduğunu seziyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir psikologa başvurun. Eğer bu ilerlerse geri dönüşü çok zor olabilir. İleride daha fazla zarara uğramamak için hemen takıntınızı bir kenara atın ve geç olmadan tedavi olun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11